Svátek má: Tamara

Zprávy

Velikost textu:

Co lze očekávat po nové jaderné dohodě?

Co lze očekávat po nové jaderné dohodě?

Od oznámení ruské žádosti o americké záruky jako podmínky pro uzavření jednání o obnovení íránské jaderné dohody se věci ubírají směrem k uvolnění, a to i přes spekulace o osudu těchto jednání kvůli Rusku.

Ilustrační foto
2. dubna 2022 - 09:01

První známky uvolnění přišel od mluvčího amerického ministerstva zahraničí Neda Price, píše v komentáři na francouzském webu Agoravox Salem Al Ketbi, emirátský výzkumník a spisovatel a politický analytik. .

Ruské společnosti zapojené do íránských jaderných projektů nebudou sankcionovány, řekl na tiskové konferenci 15. března. Tyto projekty jsou součástí jaderné dohody a nejsou prostředkem k obcházení západních sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho vojenské operaci na Ukrajině, dodal.

Ve světle těchto prvků se zdá, že mezi Spojenými státy, Ruskem a Íránem existuje dohoda o ušetření Teheránu ve všech ohledech v rámci jaderné dohody. Zůstává však obtížné vysvětlit otázku bezprostřednosti dohody o oživení jaderné dohody, protože myšlenka harmonogramu podpisu dohody byla v posledních měsících víceméně jasná.

Zdá se, že se používá pro účely vyjednávání a případně k předávání určitých zpráv stranám, které jsou s vyjednáváním spojené nebo dotčené. Kromě tvrzení Moskvy, že obdržela písemné ujištění od Spojených států, další prvky naznačují, že podpis dohody je na dosah. Prvním je propuštění íránsko-britských státních příslušníků Nazanin Zaghari-Ratcliffe a Anoosheh Ashoori.

Propuštění těchto dvou občanů USA zůstává implicitní podmínkou USA pro dohodu o obnovení jaderné dohody. Fáze vyjednávání „poznámek pod čarou“, jak je nazval Enrique Mora, koordinátor EU pro znovuzahájení jaderné dohody, znamená, že základní text je připraven. Nyní je dohoda ve fázi „výroby“ a související detaily, jako je propuštění vězňů v Íránu.

Íránský ministr zahraničí Hossein Amir-Abdollahian se o tom zmínil, když řekl, že čtyři otázky byly součástí „našich červených linií“ v závěrečných fázích vyjednávání a během posledních tří týdnů jsme vyřešili dvě otázky.

Zůstávají však nevyřešeny dvě otázky, včetně „ekonomické záruky“, dodal, aniž by upřesnil povahu těchto dvou otázek, z nichž jedna se podle některých zdrojů týká stažení Strážců íránské revoluce z amerického seznamu teroristů.

Povaha dohod uzavřených ve Vídni mezi íránskou a americkou stranou zatím nebyla zveřejněna.Ale Írán rozhodně získal to, co lze uvést na trh, alespoň interně a regionálně, jako politické vítězství nad Spojenými státy, protože nebyl nucen dělat velké ústupky, zejména po ukrajinské krizi, která posílila jeho vyjednávací pozici, a protože francouzské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je naléhavé uzavřít takovou dohodu, protože íránská ropa se musí dostat na světový trh co nejdříve.

Dohoda by také mohla posílit regionální a mezinárodní pozici Íránu. Posiluje vztahy s Ruskem, zvláště poté, co Teherán využil ukrajinské krize ve svůj prospěch a dokázal udržet své vztahy s Moskvou, aniž by ho rozhněvaly ruské podmínky, které dohodu v její konečné fázi téměř vykolejily.

Írán dokázal udržet své čistě smířlivé spojenectví s Ruskem. Ztráta Moskvy za těchto okolností by byla fatální vzhledem k překrývajícím se zájmům v několika složkách, zejména v Sýrii.

V konečném důsledku se region přibližuje atmosféře podobné té z roku 2015, kdy byla podepsána původní jaderná dohoda, a následným dopadům, které region strategicky tíží i dnes. Zpět na začátek. Nové je ale tentokrát to, že americká vláda vyšla z vídeňských jednání ve strategicky slabší pozici.

Americká strana  odložila řešení zbývajících hrozeb. Írán vyšel z jednání s pevným postavením. Mezinárodní prostředí se stává příznivějším pro manévry kvůli rostoucí strategické konkurenci mezi Čínou a Ruskem na jedné straně a Spojenými státy na straně druhé.

V této souvislosti je ještě důležitější, aby země oblasti Perského zálivu pokračovaly ve svých současných strategiích budování mezinárodních vztahů a partnerství v tomto kontextu a neomezovaly své sázky a strategické možnosti na jednu proměnnou nebo jednoho mezinárodního partnera.

Rozmanitost v budování partnerství se ukázala jako účinná při poskytování silnější pozice zemím GCC, která je činí méně zranitelnými vůči tlakům, a to jak při vývozu ropy, tak v jiných oblastech. Spojené státy, nejsilnější partner, si nyní uvědomují nutnost výměny výhod a zájmů a zohlednění druhé strany (zemí Perského zálivu).

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%