Svátek má: Tamara

Politika

Velikost textu:

Volby byly referendem o Babišovi, nikoli o vládě

Volby byly referendem o Babišovi, nikoli o vládě

Dosluhující prezident Miloš Zeman zhodnotil výsledek i průběh prezidentských voleb. Něco řekl také ke svému období na Hradě a o tom, že když on vyhrál volby, nikdy z toho nedělal referendum o Miloši Zemanovi.

Miloš Zeman, prezident ČR
30. ledna 2023 - 10:30

Prezident Miloš Zeman si myslel, že volby budou referendem o vládě, staly se ale referendem o Andreji Babišovi (ANO). Připomněl také své dřívější vyjádření, že se Babiš měl více než svému mírotvorectví věnovat ekonomické a energetické krizi. Zeman to řekl českým novinářům v Bělehradě, kam dnes přijel na státní návštěvu Srbska. Dodal, že s Babišem, který prohrál souboj o funkci prezidenta, zatím nemluvil.

„Myslel jsem, že volby budou, jak to bývá v konfliktu mez vládou a opozicí, referendem o vládě. Podařilo se, že to bylo referendum o Andreji Babišovi,“ řekl prezident. 

„Dvakrát jsem vyhrál prezidentské volby. Mimo jiné proto, že jsem nikdy z těchto voleb nedělal referendum o Miloši Zemanovi,“ poznamenal Zeman dále na dotaz, kde vidí chyby, které Babiš v kampani udělal.

Připomněl také své vyjádření pro deník Mladá fronta Dnes, že daleko nosnější téma než mírotvorectví je ekonomická a energetická krize. Pokládá proto za chybu, že Babiš správně začal tématem krize, ale následně se pasoval do role mírotvorce, což je role velice nevděčná.


Na dotaz, zda souhlasí s Babišem, že zvolením Pavla, kterého opakovaně označoval za vládního kandidáta, lidé spojení s tzv. vládní pětikoalicí obsadili nejdůležitější místa v čele České republiky, Zeman řekl, že by nemluvil o totalitě. Měl by ale „otazník nad pojmem autoritativní systém, což je slabší než totalita, ale na druhé straně to není úplná demokracie“. 

„Česká populace se většinou v různých volbách snaží vyvažovat. To znamená, snaží se, aby jakákoli strana neměla stoprocentní moc. Myslím si, že tady k tomu nedošlo,“ doplnil Zeman s tím, že Pavel má díky vysokému počtu získaných hlasů od voličů silný mandát. 

„Čím vyšší počet hlasů, tím vyšší neformální, ale o to účinnější a silnější mandát přímo voleného prezidenta,“ řekl dále prezident. 

Zeman novinářům na návštěvě Srbska také řekl, že pokud Pavel požádá o schůzku, rád se s ním setká. Zatím se tak nestalo. Pavel se setkáním počítá, V rozhovoru pro televizi Nova ale řekl, že by měl podle Zemanova programu s vhodným termínem přijít Hrad.

Také jsme psali:

Dosluhující prezident Miloš Zeman novinářům v Bělehradě také zopakoval, že mu tři vedoucí představitelé české justice řekli, že předsedu Ústavního soudu jmenovat může. Dodal, že právní překážku takového kroku nenalezla ani právní expertiza.
 
"Přesto jsem si vyžádal, kvůli principu předběžné opatrnosti, další expertizu, kterou dostanu v nejbližších dnech. A teprve na základě toho se rozhodnu," doplnil prezident Miloš Zeman.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%