Svátek má: Leona

Byznys

Velikost textu:

Tuzemští průmyslníci v závěru roku pod tíhou pesimismu

Tuzemští průmyslníci v závěru roku pod tíhou pesimismu

První pracovní den roku 2023 byl z investorského pohledu nezajímavý. Na klíčových trzích, jako jsou spojené státy či Velká Británie, byl dnes totiž ještě svátek a trhy byly zavřené.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
3. ledna 2023 - 09:40

Euro tak na úvod roku proti dolaru po celý dnešní den stagnovalo v okolí hladiny 1,068 USD/EUR. Finální číslo prosincového PMI průmyslové aktivity za eurozónu jako celek bylo potvrzeno na již oznámeném předběžném odhadu; pouze v případě Německa došlo k mírné sestupné revizi. Finální výsledek nic nemění na klesající aktivitě v sektoru, s to zejména v souvislosti s drahými energiemi a obecně vysokou inflací snižující kupní sílu domácností, komentuje Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Klid panoval v první pracovní den nového roku na trhu s českou korunou. Kurz se držel na relativně silné úrovni těsně nad hladinou 24,15 CZK/EUR; patrná byla pouze nepatrná tendence k oslabování tuzemské měny.Bez odezvy trhu zůstalo zveřejnění českého PMI průmyslové aktivity. Oproti listopadu bylo zaznamenáno zlepšení. Výsledek byl téměř v souladu s tržním očekáváním potvrzujícím poměrně výrazný pokles aktivity tuzemských průmyslníků v závěru loňského roku. I v jejich případě je hlavním viníkem inflace a snižující kupní sílu domácností, což se projevuje zejména v poklesu objednávek, a to z domova i ze zahraničí. Podle tohoto průzkumu to navíc vypadá, že průmyslové podniky v závěru roku propouštěly.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1048
ERSTE GROUP BANK A
737.4
KOFOLA CS
240
KOMERČNÍ BANKA
704
MONETA MONEY BANK
83.4
PHILIP MORRIS ČR A
17500
PHOTON ENERGY
64.6
PILULKA LÉKÁRNY
630
VIG
580
GEN DIGITAL
390