Svátek má: Dita

Byznys

Velikost textu:

Trhy vyčkávají na rozhodnutí centrálních bank

Trhy vyčkávají na rozhodnutí centrálních bank

V Evropě byly zveřejněny finální PMI v eurozóně a Německu za duben. Oproti předběžným odhadům zde již k zásadním revizím nedošlo.

Ilustrační foto
5. května 2022 - 08:50

Nadále tak platí, že sektor služeb si i v dubnu optikou těchto indikátorů udržel solidní růst. Mírné zklamání dnes přinesla americká data. Počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru byl dle ADP reportu v dubnu o 136 tis. nižší, než trhy očekávaly, když dosáhl 247 tis. To ale patrně odráží spíše nedostatek pracovní síly. Poptávka po práci totiž v USA zůstává podle ostatních statistik velmi silná. Mírně za očekáváním zaostal i dubnový ISM index aktivity ve službách, píše v komentáři Jaromír Gec, analytik Komerční banky.

My stejně jako trh očekáváme zvýšení úrokových sazeb o 50 bb. Neméně důležitá však bude podoba plánu na snižování bilance, kterou by měla americká centrální banka také představit.Výraznější pohyby byly patrné u ropy, která v souvislosti se zprávami o plánu na ukončení dovozu této suroviny z Ruska do EU zdražila oproti včerejšku o necelé 4 dolary a pohybovala se lehce pod 109 USD/barel.

Obchodování na tuzemském devizovém trhu se od pondělního oslabení regionálních měn nese v poklidném duchu. Koruna se po celý den pohybovala v úzkém pásmu 24.62-24.68 CZK/EUR. Impuls tak přinese pravděpodobně až dnešní rozhodnutí ČNB a její nová makroekonomická prognóza. My na dnešním zasedání očekáváme stejně jako trh zvýšení základní úrokové sazby o 50 bb na 5,5 %. Středa také naznačila, že se může schylovat k brzkému oznámení jména nového guvernéra ČNB, který do funkce nastoupí od začátku července. Podle informací z médií v poslední době absolvovali schůzky na Hradě viceguvernéři Nidetzký a Mora, šéf Hospodářské komory Dlouhý a člen bankovní rady Michl. Poslední jmenovaný přitom prezidenta navštívil včera, čímž pravděpodobně uzavřel závěrečné kolo rozhovorů Hradu s kandidáty.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1002
ERSTE GROUP BANK A
672.4
KOFOLA CS
243
KOMERČNÍ BANKA
675
MONETA MONEY BANK
81.8
PHILIP MORRIS ČR A
17480
PHOTON ENERGY
62
PILULKA LÉKÁRNY
630
VIG
566
GEN DIGITAL
374