Svátek má: Leona

Byznys

Velikost textu:

Proč je najednou nafta dražší než prémiový benzín?

Proč je najednou nafta dražší než prémiový benzín?

Podle Německého ekonomického institutu (IW) je jedním z důvodů enormního nárůstu cen to, že Rusko je důležitým dodavatelem nafty. 15 procent nafty natankované v Německu v roce 2019 pocházelo z ruských rafinerií.

Ilustrační foto
6. března 2022 - 09:01

Vzhledem k mnoha dieselovým vozům v Německu a Evropě existuje v celé EU mezera ve výrobě – evropské rafinerie nemohou vyrobit dostatek nafty, aby pokryly poptávku, jak vysvětlil IW. Rusko má naopak přebytek ve výrobě nafty.

Od ruské invaze na Ukrajinu minulý týden vzrostla cena nafty podle IW o téměř dvanáct centů za litr. Nárůst byl zhruba dvojnásobný než u benzinu a cenový rozdíl mezi druhy paliv klesl na necelých osm centů.

Šokový nárůst ceny nejen na německých čerpacích stanicích v sobotu. Za litr benzinu museli motoristé občas zaplatit až 2,10 eura (při současném kurzu 25,75Kč to je 54,075 Kč za litr). Diesel byl těsně pod důležitou hranicí 2 eur.

Válka na Ukrajině způsobuje, že ceny na německých benzinových pumpách rostou do rekordních výšin. Někteří motoristé proto utíkají do levnějších zemí v zahraničí. Nápor byl v sobotu obzvlášť vysoký na rakouských a českých čerpacích stanicích poblíž německých hranic. ADAC dokonce předpokládá, že by se mohl prosadit jakýsi druh tankové turistiky.V zahraničí jsou pravidla odlišná kvůli dani z minerálních olejů a bezpečnostním předpisům. Například řidiči v Rakousku si s sebou k plné nádrži smějí vzít pouze jeden další kanystr - a ten lze naplnit maximálně 10 litry, píše Rakouský svaz automobilů, motoristů a cyklistů (ARBÖ).

Obdobná úprava platí i v České republice. Pokud natankujete příliš mnoho, možná budete muset zaplatit daň z minerálního oleje za každý další litr – a to může stát spoustu peněz.

(rp,prvnizpravy.cz,focus,foto:arch.)
Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1048
ERSTE GROUP BANK A
737.4
KOFOLA CS
240
KOMERČNÍ BANKA
704
MONETA MONEY BANK
83.4
PHILIP MORRIS ČR A
17500
PHOTON ENERGY
64.6
PILULKA LÉKÁRNY
630
VIG
580
GEN DIGITAL
390