Svátek má: Světlana

Byznys

Velikost textu:

Polská centrální banka zvýší úrokové sazby

Polská centrální banka zvýší úrokové sazby

Světový kalendář je dnes poloprázdný. Za zmínku stojí pouze americký průzkum JOLTS, který mapuje počet volných pracovních míst. Ten v říjnu pravděpodobně mírně vzroste, a i nadále se tak bude držet poblíž historických maxim.

Ilustrační foto
8. prosince 2021 - 09:30

V regionu k jednacímu stolu zasedne polská centrální banka. Ta podle našeho odhadu zvýší sazby o 25 bb. Vyhlídkám na další utahování měnových podmínek v Maďarsku přileje do ohně listopadová inflace. Ta se pravděpodobně již přehoupne přes meziroční tempo sedm procent. Naopak mírně poklesnout by měl podíl českých nezaměstnaných, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jana Steckerová.

Maďarská inflace překročí sedm procent  

Počet volných pracovních míst měřených agenturou JOLTS v říjnu zřejmě mírně vzroste. Drží se tak stále lehce pod 10,5 milióny, tedy poblíž historicky nejvyšších hodnot. Jinak je kalendář ekonomických událostí ve světě prázdný.

O to zajímavější dění nás dnes čeká v regionu. Polská centrální banka podle našeho odhadu zvýší úrokové sazby o dalších 25 bb. Konsenzus trhu počítá s 50bodovým zvýšením, zatímco v tržních očekáváních je zahrnuto již skoro 75bodové zvýšení. Náš umírněný odhad se opírá o výroky guvernéra Glapinského, že zpřísňování měnové politiky by nemělo vést k vyšší nezaměstnanosti a ohrozit hospodářský růst. Měnové podmínky zpřísňuje i to, že centrální banka již ukončuje program nákupů aktiv, přičemž pravděpodobně zvýší i míru povinných minimálních rezerv. Razantnějšímu zvýšení úrokových sazeb budou bránit i obavy z dalšího vývoje pandemické situace a nové mutace omicron. Další zvýšení úrokových sazeb by ve druhé ve druhé polovině prosince měla přistoupit i maďarská centrální banka (30 bb). Motivovat ji k tomu bude i dnes zveřejněná inflace, která by měla překročit sedm procent.  Od podílu nezaměstnaných v ČR čekáme za listopad pokles o další desetinku na 3,3 %. Trh práce tak stále zůstává utažený.Nemastné, neslané obchodování v regionu

Česká koruna včera lehce ztrácela (necelých 0,2 %), nicméně pod hladinou 25,50 CZK/EUR se udržela. V odpoledních hodinách se obchodovala za 25,45 CZK/EUR. Zveřejněná data z reálné ekonomiky byla smíšená a koruně impulz k výraznějším pohybům nezavdala. Průmyslová produkce v říjnu meziměsíčně vzrostla, což byla v kontextu omezení výroby v automobilkách dobrá zpráva. Naopak deficit zahraničního obchodu byl v říjnu o trochu hlubší, než se čekalo. Stavebnictví pokračovalo v pomalém meziměsíčním růstu. Maďarský forint se obchodoval kolem úrovně 366,5 HUF/EUR, polský zlotý pak mírně posílil na 4,596 PLN/EUR.

Společná evropská měna v průběhu úterního obchodování mírně oslabila o 0,3 % na 1,124 USD/EUR. Data přicházející z eurozóny euru nepomohla. HDP za celou eurozónu byl potvrzen v mezičtvrtletním srovnání na úrovni 2,2 %. Zklamaly však fixní investice, které místo očekávaného růstu poklesly. ZEW index v hodnocení současné situace propadl, výhled za šest měsíců hodnotí ale analytici pozitivně. Očekávají totiž odeznění potíží se subdodávkami i polevení pandemické krize.   

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
39%
Ne
transparent.gif transparent.gif
61%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
587
ČEZ
1026
ERSTE GROUP BANK A
713
KOFOLA CS
245
KOMERČNÍ BANKA
690.5
MONETA MONEY BANK
83
PHILIP MORRIS ČR A
17140
PHOTON ENERGY
64.6
PILULKA LÉKÁRNY
650
VIG
564
GEN DIGITAL
400