Svátek má: Světlana

Byznys

Velikost textu:

Nová varianta Covid-19 zahýbe trhem

Nová varianta Covid-19 zahýbe trhem

Včerejší svátek v USA omezí obchodní aktivitu i dnes a o to silněji by se na trzích mohla projevit zpráva o nově objevené variantě viru Covid-19. Datový kalendář je dnes prázdný.

Ilustrační foto
26. listopadu 2021 - 09:30

Dnes zveřejněná data nenabídnou z hlediska finančních trhů žádný potenciální impuls. Aktivita bude stále silně omezená z důvodů včerejšího svátku v USA. O to silněji by dnes na trzích mohla působit zpráva o nově objevené a silně nakažlivé variantě viru Covid-19 v JAR. Z hlediska dat bude mnohem zajímavější příští týden, který nabídne data z trhu práce a předstihové indikátory ISM. Spekulace na rychlejší budoucí ústup z uvolněné měnové politiky se objevují i v případě ECB, od které se očekává oznámení o takovém záměru v polovině prosince. Evropská data z poslední doby ovšem byla spíše slabší zejména v případě průmyslové výroby a zhoršená epidemická situace v některých evropských zemích krátkodobému výhledu rovněž nepomáhá, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Michal Brožka, analytik Komerční banky.ČNB zpřísnila podmínky pro hypotéky

V souladu s naším očekáváním přikročila ČNB ke zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů. Konkrétně došlo ke znovuzavedení horních hranic ukazatelů DTI a DSTI (od dubna 2022) a ke snížení limitu ukazatele LTV na 80 % a na 90 % v případě žadatelů věku pod 36 let. Současně ČNB rozhodla o zvýšení sazby proticyklické kapitálové rezervy bank o 0,5 pb na 2 % s účinností od 1. ledna 2023.

Guvernér Rusnok včera pro agenturu Reuters uvedl, že ČNB se po razantním zvýšení sazeb nyní nachází v komfortní situaci, nemusí s dalším utahováním spěchat. Dovede si prý i představit, že centrální banka na příštím měnovém zasedání v prosinci sazby nezvýší.

Česká koruna včera při nízké likviditě procházela technickým obchodováním v pásmu 25,45 – 25,50 CZK/EUR. Vyhlášení nouzového stavu v ČR nemělo na domácí měnu významnější dopad. Dnes ráno se zprávami o nové variantě viru oslabila k 25,70 CZK/EUR.

Údaje z německého HDP za třetí čtvrtletí ukázaly oproti původním údajům nepatrně slabší celkové tempo růstu ve výši 1,7 % q/q. Naopak spotřeba domácností vykázala růst 6,2 %, což výrazně předčilo odhady, zatímco investice a vládní spotřeba nečekaně výrazně propadly. Stále je patrné, že statistické údaje obsahují výrazně větší nejistotu, než je obvyklé.

Evropský regulátor schválil využití vakcíny Pfizer-BioNTech pro děti od 5 do 11 let. Aktivita na trzích byla slabá díky svátku Dne díkuvzdání v USA. Akciové trhy v Evropě mírně rostly, asijské dnes zahajují propadem. Dolar proti euru jen nepatrně oslabil.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
39%
Ne
transparent.gif transparent.gif
61%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
587
ČEZ
1026
ERSTE GROUP BANK A
713
KOFOLA CS
245
KOMERČNÍ BANKA
690.5
MONETA MONEY BANK
83
PHILIP MORRIS ČR A
17140
PHOTON ENERGY
64.6
PILULKA LÉKÁRNY
650
VIG
564
GEN DIGITAL
400