Svátek má: Světlana

Byznys

Velikost textu:

Maďarská centrální banka urychlí tempo zvyšování úrokových sazeb

Maďarská centrální banka urychlí tempo zvyšování úrokových sazeb

Hlavní událostí dneška ve středoevropském regionu je zasedání maďarské centrální banky. Ta by měla, stejně jako ČNB a polská centrální banka, urychlit tempo zpřísňování měnové politiky.

Ilustrační foto
16. listopadu 2021 - 09:30

Očekáváme, že základní úroková sazba v Maďarsku vzroste z 1,8 % na 2,1 %. Zde bude zveřejněn také předběžný odhad vývoje HDP za třetí čtvrtletí, který by měl ukázat na mezičtvrtletní růst ekonomiky o 1 %. Statistiku HDP se dozvíme také za eurozónu. Zde však půjde již o zpřesněný odhad, který by měl pouze potvrdit nárůst ekonomiky o 2,2 % mezičtvrtletně. V ČR uvidíme, jakým tempem v říjnu rostly průmyslové ceny. My čekáme další akceleraci jejich meziročního růstu na 10,2 %. V USA zveřejní maloobchodní tržby a průmyslovou produkci za říjen a v obou případech čekáme slušný meziměsíční nárůst o zhruba 1 % tažený automobilovým sektorem, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Martin Gürtler, analytik Komerční banky.

Americký maloobchod a průmysl přidal meziměsíčně přes 1 %

Tuzemské ceny průmyslových výrobců pravděpodobně i nadále rostly svižným tempem. Meziměsíčně se podle našeho odhadu v říjnu zvýšily v průměru o 0,7 %, tedy stejně jako v září. V meziročním vyjádření by to znamenalo další urychlení růstu výrobních cen z 9,9 % na 10,2 %. Z hlediska struktury lze očekávat silný příspěvek energií a různých typů materiálů.

Maďarská centrální banka urychlí tempo zpřísňování měnové politiky. Očekáváme, že základní úrokovou sazbu zvýší z 1,8 % na 2,1 %, což je zároveň i tržní konsensus. Oproti předchozím dvěma zvýšením by tak to dnešní mělo být dvojnásobné. Centrální banka již signalizovala ochotu rychleji zvyšovat sazby po říjnovém zasedání, a to především v souvislosti s negativním vlivem vysoké inflace na inflační očekávání. Ta přitom v říjnu dále akcelerovala na meziročních 6,5 %, což bylo nad očekáváním trhu, který čekal 6,2 %. Ostych zvýšit sazby o výraznějších 30 bb by maďarská centrální banka nemusela cítit i kvůli tomu, že česká a polská centrální banka přistoupily k ještě razantnějším krokům. Na konci letošního roku čekáme základní úrokovou sazbu maďarské centrální banky na 2,4 %, přičemž svého vrcholu na úrovni 3,3 % by podle naší prognózy měla dosáhnout koncem prvního čtvrtletí příštího roku. V Maďarsku bude zveřejněn také předběžný odhad HDP za třetí čtvrtletí. Podle očekávání zpomalil mezičtvrtletní růst tamní ekonomiky z 2,7 % na 1,0 %.

Zpřesněný odhad HDP za celou eurozónu by měl pouze potvrdit mezičtvrtletní nárůst evropské ekonomiky ve třetím čtvrtletí o 2,2 %, po předchozích 2,1 %. Hlavním zdrojem růstu by měla být domácí poptávka tažená spotřebou domácností, která podle nás oproti druhému čtvrtletí vzrostla o 3,5 % a přispěla k celkovému růstu HDP 1,8 pb. Oživení zejména v oblasti služeb, a to i ve vztahu k obnovenému turismu, pravděpodobně podpořilo další zvýšení zaměstnanosti o 0,6 % mezičtvrtletně.

Maloobchodní tržby a průmyslová produkce za říjen jsou hlavními body dnešního makroekonomického kalendáře v USA. V obou případech očekáváme meziměsíční nárůst mírně nad 1 %. Důvodem by měla být obnovená výroba a prodej nových automobilů, který se podle již zveřejněných údajů za říjen zvýšil meziměsíčně o necelých 6 %.Data z Číny za říjen předčila očekávání

Data o vývoji čínské ekonomiky za říjen pozitivně překvapila, i tak však svědčí o spíše slabším výkonu. Tamní tržby v oblasti maloobchodu byly oproti loňsku vyšší o 4,9 %, když se čekalo 3,7 %. V případě průmyslové produkce trh předpokládal meziroční růst v průměru o 3,0 %, skutečnost však byla 3,5 %. Naopak pro Čínu velmi důležitý realitní sektor čelí i nadále problémům, které se odráží v klesající dynamice prodejů i výstavby nových nemovitostí. Ač tedy část ekonomiky zaznamenala v říjnu částečné oživení, její růstové tempo nadále zaostává za tím, na co jsme byli zvyklí před pandemií. Lze tak předpokládat, že čínská vláda v následujících měsících zintenzivní podporu ekonomiky.

Bilance českého běžného účtu skončila v září oproti očekávání polovičním schodkem. Ten dosáhl 10 mld. CZK, což bylo oproti srpnu o necelých 30 mld. CZK méně. Tržní konsensus činil zhruba 23 mld. Kč. Více jsme data platební bilance komentovali zde https://bit.ly/3HnF3Jq.

Důvěra v americkém průmyslu podle ukazatele newyorského Fedu v listopadu výrazněji vzrostla a pohybovala se nad odhady. Index se zvýšil z 19,8 b. na 30,9 b., zatímco se čekalo 22,0 b. Důvěra podnikatelů v americkém průmyslu se tak vrátila do blízkosti historických maxim.

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký v rozhovoru pro televizi CNN Prima News uvedl, že základní repo sazba se podle jeho názoru dostane na přelomu roku nad 3 %. Nyní přitom činí 2,75 %, což implikuje, že Nidetzký na prosincovém zasedání pravděpodobně očekává zvýšení úrokových sazeb o více než standardních 25 bb. Naše prognóza na posledním letošním zasedání ČNB počítá se zvýšením o půl procentního bodu.

Koruna se včera pohybovala kolem úrovně 25,30 CZK/EUR. Tuzemský makroekonomický kalendář významný impuls pro pohyb jedním či druhým směrem nepřinesl a nejinak tomu bylo i v případě dění na globálních finančních trzích. Kurz eura k dolaru totiž v podstatě stagnoval mírně nad 1,144 USD/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
39%
Ne
transparent.gif transparent.gif
61%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
587
ČEZ
1026
ERSTE GROUP BANK A
713
KOFOLA CS
245
KOMERČNÍ BANKA
690.5
MONETA MONEY BANK
83
PHILIP MORRIS ČR A
17140
PHOTON ENERGY
64.6
PILULKA LÉKÁRNY
650
VIG
564
GEN DIGITAL
400