Svátek má: Dita

Byznys

Velikost textu:

Jan Vejmělek: Americká inflace za vrcholem?

Jan Vejmělek: Americká inflace za vrcholem?

Před zasedáním FOMC v příštím týdnu se dnes trhy dočkají důležité statistiky americké inflace za srpen. Data by mohla odhalit, že ty největší inflační tlaky již pomalu ustávají. 

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
14. září 2021 - 09:30

Inflační tlaky z automobilového sektoru v USA slábnou

Efekt srovnávací statistické základny bude znamenat, že závěr roku přinese ve Spojených státech meziroční růst spotřebitelských cen kolem 5,5 %. Pohled na měsíční dynamiky by ale měl odhalit, že rychlé zdražování posledních měsíců začíná ubírat na síle. Platí to zejména, pokud se podíváme na vývoj cen automobilů (nových i těch ojetých, kde se zdá, že ceny začaly dokonce klesat) a pohonných hmot. Právě tyto položky stály do velké míry za vzestupem inflace v průběhu letošního roku. Největším inflačním rizikem do budoucna je podle nás vývoj cen bydlení a nájmů. Riziko je to o to větší, že tyto položky mají potenciál více se promítnout do vzlínajících inflačních očekávání.Na úvod týdne klid před bouří?

Na globálních finančních trzích panoval v úvodu týdne klid a neochota pouštět se do většího rizika. Před dnešním zveřejněním dat o inflaci v USA byl během včerejší evropské seance na trhu eura s dolarem zjevný opatrný trend ve prospěch zelených bankovek. V průběhu amerického obchodování ale většinu zisků dolar odevzdal. Obecně je na trzích cítit nervozita z možného zpomalení ekonomik v důsledku šířící se delta mutace viru způsobujícím covid-19. Největší obavy aktuálně panují ohledně Číny a zpomalování tamního růstu, což by mohlo jenom prohloubit problémy dodávek čínského zboží, na kterém je závislá produkce v mnoha koutech světa. To je mimo jiné jedním z významných faktorů aktuálně táhnoucích inflaci znatelně výše.

Kurz české měny opanoval na úvod týdne silné úrovně těsně nad hladinou 25,30 CZK/EUR, kam se naše měna dostala po pátečním zveřejnění nečekaně vysoké srpnové inflace (viz náš podrobný komentář k těmto číslům zde https://bit.ly/2Yyh2x5. Včera publikovaná čísla červencové platební bilance dopad na obchodování s korunou neměla. Výsledný deficit byl ve srovnání s konsensem hlubší, když zklamání se koncentrovalo do výraznějšího deficitu bilance primárních důchodů kvůli odlivům dividend.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
47%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1002
ERSTE GROUP BANK A
672.4
KOFOLA CS
243
KOMERČNÍ BANKA
675
MONETA MONEY BANK
81.8
PHILIP MORRIS ČR A
17480
PHOTON ENERGY
62
PILULKA LÉKÁRNY
630
VIG
566
GEN DIGITAL
374