Svátek má: Gabriel

Byznys

Velikost textu:

Inflace v eurozóně v lednu potřetí v řadě zpomalila

Inflace v eurozóně v lednu potřetí v řadě zpomalila

Předběžná HICP inflace v eurozóně se v lednu snížila z prosincových 9,2 % y/y na 8,5 % y/y. To bylo viditelně pod tržním odhadem ve výši 8,9 % y/y. Jádrová inflace zůstala stejně jako o měsíc dříve na rekordních 5,2 % y/y.

Ilustrační foto
2. února 2023 - 08:20

Celkově vzato dnešní data nemění náš výhled. Stále očekáváme, že inflace bude v letošním roce pokračovat v rychlém zpomalování v důsledku kombinace vlivů vysoké energetické základny, klesajících velkoobchodních cen energií a vládních opatření. Na druhou stranu se domníváme, že jádrová inflace by mohla zůstat kolem 5 % po celé letošní první pololetí v důsledku zpožděného dopadu problémů v dodavatelském řetězci a energetického šoku. Nad 3 % pak podle našeho odhadu setrvá i ve druhé polovině letošního roku, k čemuž přispěje hlavně zrychlení mzdové dynamiky, komentuje Jaromír Gec, analytik Komerční banky.

Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se dále zhoršily, vyhlídky jsou ale poměrně optimistické. Index PMI v lednu podruhé v řadě vzrostl, když oproti trhem očekávaným 43,4 bodům dosáhl 44,6 bodů. Celkově se zdá, že se dynamika českého zpracovatelského průmyslu začíná odrážet ode dna, přestože by tento trend mohly dočasně narušit problémy s komponenty v automobilovém sektoru. Státní rozpočet skončil v lednu v deficitu ve výši 6,8 mld. CZK. Meziroční prohloubení schodku (o 10,7 mld. CZK) šlo hlavně na vrub dodatečným výdajům. Slabé daňové inkaso podle nás indikuje pokračující útlum domácí poptávky.Finanční trhy zřejmě rozhýbe až večerní zveřejnění rozhodnutí Fedu a následná tisková konference.  Dnešní data z USA přinesla spíše zklamání. Podle ADP reportu v lednu přibylo „pouze“ 106 tis. zaměstnaných, když se očekávalo 180 tis. (po prosincových 253 tis.). Ne nutně ale musí zklamání přinést také páteční payrolls, jelikož ADP report byl tentokrát ovlivněn i zhoršeným počasím v průběhu referenčního týdne. O něco slabší byl i lednový ISM index ze zpracovatelského průmyslu. Dolar tak ve výsledku dnes odpoledne k euru ztrácel zhruba 0,4 % a obchodoval se poblíž 1,09 USD/EUR. Klidný den mají za sebou měny našeho regionu, které se odpoledne pohybovaly nedaleko otevíracích úrovní.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
592
ČEZ
1018
ERSTE GROUP BANK A
735.2
KOFOLA CS
241
KOMERČNÍ BANKA
698
MONETA MONEY BANK
83.1
PHILIP MORRIS ČR A
17500
PHOTON ENERGY
64
PILULKA LÉKÁRNY
620
VIG
568
GEN DIGITAL
390