Svátek má: Tamara

Byznys

Velikost textu:

Inflace v eurozóně pravděpodobně za vrcholem

Inflace v eurozóně pravděpodobně za vrcholem

HICP inflace v eurozóně v listopadu poklesla z říjnových 10,6 % y/y na 10 % y/y. Za tržním odhadem ve výši 10,4 % tak mírně zaostala.

Ilustrační foto
1. prosince 2022 - 08:20

Zpomalení celkové inflace šlo hlavně na vrub cenám energií, ve kterých se projevily vládní opatření některých zemí proti jejich dalšímu růstu. Očekávání naopak potvrdila jádrová inflace, která setrvala na říjnových 5 % y/y. Středeční data podle nás indikují, že celková inflace v říjnu dosáhla svého vrcholu, a to i s ohledem na nedávný pokles cen ropy Brent a dalších energií, a také novým vládním opatření na obzoru, komentuje Jaromír Gec, analytik Komerční banky.

Americký HDP za Q3 byl podle očekávání revidován směrem nahoru. Americká ekonomika si tak připsala v anualizovaném vyjádření 2,9 % q/q (oproti původním 2,6 % q/q). Počet nově vytvořených pracovních míst podle listopadového ADP reportu naopak klesl na 127 tis., což je nejnižší hodnota od ledna 2021. Dolar sice nejprve k euru ztrácel, nakonec se ale odpoledne vrátil do blízkosti otevíracích 1,03 USD/EUR.



Maďarský forint ve středu negativně reagoval na zprávy o Evropskou komisí navrženém zmrazení části EU fondů pro Maďarsko. K euru krátce oslabil až nad 409 HUF/EUR (0,8 %). Bez výrazných pohybů přečkala další den česká koruna, která se obchodovala v pásmu 24,32-24,37 CZK/EUR. Nadále se tak pravděpodobně udržuje pod intervenční hladinou ČNB, přestože by čistě pohledem fundamentů měla mít tendenci spíše oslabovat. Spekulace proti tuzemské měně zřejmě pomáhají tlumit výrazné devizové rezervy centrální banky.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
594
ČEZ
1038
ERSTE GROUP BANK A
734.7
KOFOLA CS
245
KOMERČNÍ BANKA
676
MONETA MONEY BANK
79.5
PHILIP MORRIS ČR A
16800
PHOTON ENERGY
69
PILULKA LÉKÁRNY
450
VIG
574
GEN DIGITAL
384