Svátek má: Ingrid

Byznys

Velikost textu:

Euro zůstává pod paritou, koruna slábne

Euro zůstává pod paritou, koruna slábne

Úvodní den nového pracovního týdne byl ve znamení slabých předstihových indikátorů. Srpnová finální čísla PMI ze služeb byla v případě Německa nečekaně výrazně revidována směrem dolů a dostala se tak poměrně hluboko do pásma snižující se aktivity v tomto sektoru.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
6. září 2022 - 10:30

To se samozřejmě podepsalo na sestupné revizi i u kompozitního indikátoru. Slabá německá data pak zavážila ve výsledku za eurozónu jako celek, kde se PMI po revizi dostal pod 50 bodů, tedy do pásma kontrakce. Zhoršující se situaci v důsledku inflace, zejména zdražujících energií, a rizika slabé poptávky pak přinesl i výrazný propad Sentix indexu očekávání investorů v eurozóně, píše v komentáři Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Horší evropská data znamenala, že se euro vůči dolaru po celý dnešní den drželo pod paritou s americkým dolarem; v ranních hodinách se kurz krátce dostal dokonce pod 0,99 USD/EUR. Ruku v ruce s tím byla patrná tendence ke slábnutí i na středoevropských měnách. Celkově bylo obchodování klidné, když ho poznamenal svátek ve Spojených státech.Kurz české koruny se z ranních kotací pod 24,55 CZK/EUR postupně vyšplhal přes 25,60 CZK/EUR, kolem této hladiny pak v odpoledních hodinách osciloval. Koruně příliš nepomohla data o vývoji reálných mezd za druhé čtvrtletí, i když výsledek byl lehce vyšší, než s čím počítal trh, respektive celkem značně překonal předpoklad ČNB (podrobněji jsme data komentovali zde https://bit.ly/3cOW8S2). Vývoj mezd se tak zařadil mezi proinflační rizika. Vzhledem k dosavadní rétorice holubičí většiny v čele ČNB, to ale neznamená, že by ČNB na zasedání koncem září úrokové sazby zvýšila.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
572
ČEZ
915
ERSTE GROUP BANK A
811
KOFOLA CS
251
KOMERČNÍ BANKA
712.5
MONETA MONEY BANK
78.7
PHILIP MORRIS ČR A
16540
PHOTON ENERGY
66.8
PILULKA LÉKÁRNY
750
VIG
589
GEN DIGITAL
493