Svátek má: Leona

Byznys

Velikost textu:

Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v prosinci mírně zhoršila

Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v prosinci mírně zhoršila

Po nepatrném listopadovém zlepšení došlo v souhrnném indikátoru sentimentu k mírnému snížení z listopadových 90,1 b. na 89,5 b. K poklesu důvěry v ekonomiku došlo jak u spotřebitelů, tak i u podnikatelů.

Ilustrační foto
28. prosince 2022 - 09:01

Po nepatrném listopadovém zlepšení došlo v souhrnném indikátoru sentimentu k mírnému snížení z listopadových 90,1 b. na 89,5 b. K poklesu důvěry v ekonomiku došlo jak u spotřebitelů, tak i u podnikatelů, píše v komentáři Kevin Tran Nguyen, analytik Komerční banky.

Indikátor spotřebitelského sentimentu klesl o 1,3 b. na úroveň 74,7 b. poté, co v listopadu došlo k mírnému zlepšení nálady. Důvěra domácností tak nadále zůstává poblíž historicky nejnižší úrovně měření (71,9 b.), kterou zaznamenala v letošním říjnu. Za stále silně negativním sentimentem domácností jsou obavy ohledně nepříznivého vývoje ekonomiky, zhoršení finanční situace či nárůstu nezaměstnanosti.

Podnikatelská důvěra v prosinci opět klesla a navázala tak na předchozí šestiměsíční sérii poklesů. K výraznému poklesu došlo zejména ve stavebnictví a obchodu (-7,9 b. a -6,3 b.), zatímco v průmyslu došlo k nepatrnému zlepšení o 0,6 b. a v odvětví služeb k meziměsíční stagnaci. Souhrnný indikátor podnikatelské důvěry se však v porovnání s hodnotami zaznamenanými během koronavirové pandemie stále drží na relativně příznivých úrovních. Ze sledovaných odvětví pouze sentiment ve stavebnictví zůstává nad svým dlouhodobým průměrem. V průmyslu podnikatelé nadále hodnotí negativně současnou poptávku po produkci, nicméně došlo k mírnému zlepšení jejich výhledů pro výrobní činnost v nadcházejících měsících.Pokračující negativní sentiment nahrává scénáři mezičtvrtletního poklesu tuzemské ekonomiky v letošním čtvrtém čtvrtletí, čímž by vstoupila do technické recese. Nicméně recese by podle nás měla být relativně mělká a spojená s pouze mírným nárůstem nezaměstnanosti.  

První po-sváteční obchodní seance se nesla v klidném duchu. Euro se drželo poblíž svého šestiměsíčního maxima nad 1,06 USD/EUR. Česká koruna v  úterý měla tendenci oslabovat (-0,2 %), stále se však nachází na dostřel úrovně 24,20 CZK/EUR. Maďarský forint a polský zlotý během úterý také oslabovaly (-0,4 % a -1,0 %).

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1048
ERSTE GROUP BANK A
737.4
KOFOLA CS
240
KOMERČNÍ BANKA
704
MONETA MONEY BANK
83.4
PHILIP MORRIS ČR A
17500
PHOTON ENERGY
64.6
PILULKA LÉKÁRNY
630
VIG
580
GEN DIGITAL
390