Svátek má: Dita

Byznys

Velikost textu:

Americký trh práce si vykompenzuje slabší zářijová čísla

Americký trh práce si vykompenzuje slabší zářijová čísla

ČNB zvýšila úrokové sazby o překvapivých 125 bazických bodů. Nová prognóza navíc ukazuje na další rychlé zvyšování úrokových sazeb. My očekáváme nově 50bp zvýšení již na prosincovém zasedání.

Ilustrační foto
5. listopadu 2021 - 09:30

Americký trh práce podle nás vykáže za říjen silný růst pracovních míst. Pozitivní zprávou by měl být i návrat německého průmyslu k růstu. Tuzemský maloobchod pokračuje v meziročním růstu. Finanční trhy budou dobíhat včerejší rozhodnutí ČNB. Včerejší posílení koruny je podle nás v ohrožení, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Táborský, analytik Komerční banky.

Německý průmysl se vrací k růstu

Dnešní hlavní událostí bude zveřejnění amerických dat z trhu práce. Po zářijovém zklamání očekáváme silný nárůst nových pracovních míst o 520 tis., zatímco trh předvídá 450 tis. Předpokládáme tak částečnou kompenzaci předchozího měsíce, a to zejména v sektoru školství. Zároveň se zlepšila covidová situace v USA, což podle nás dovolilo větší oživení na trhu práce. Míra nezaměstnanosti by měla dále poklesnout ze zářijových 4,8 % na 4,6 %. Mírné zpomalení vykáže růst mezd, i tak by ale měl zůstat silný.

Německý průmysl podle našich odhadů vykáže za září zrychlení na 1,2 % m/m. Předchozí měsíce překvapily negativně, nicméně předpokládáme, že v těchto měsících dojde k obratu a do konce roku bude průmyslová produkce zrychlovat. Stále ale přetrvávají dopady z vyšších cen energií a slábnoucí poptávky z Číny, která bude dopadat na celou druhou polovinu roku. Naopak zhoršení očekáváme od dnešního výsledku ve Francii. To naznačuje první odhad HDP zveřejněný v minulém týdnu.

V tuzemsku bude zveřejněna statistika maloobchodu za září. S výjimkou června zaznamenávají reálné tržby v maloobchodu od letošního dubna meziměsíční nárůsty, pokud tedy nepočítáme prodeje aut, jejichž dostupnost je snížena. V září maloobchodní tržby bez motoristického segmentu dle našeho odhadu mírně vzrostly o 0,2 %, za čímž vidíme stále relativně slušnou spotřebitelskou důvěru. Ta se v září snížila jen nepatrně, přičemž mírné zlepšení indikují i karetní transakce. V souhrnu počítáme s meziměsíčním růstem o 0,2 %, přičemž lepšímu výsledku brání rychle rostoucí spotřebitelské ceny.

Finanční trhy dnes také budou zpracovávat včerejší rozhodnutí ČNB a navíc dostanou další informace z jednání centrálních bankéřů s analytiky, které by mělo přinést více informací k nové prognóze ČNB.Koruna si po překvapivém kroku ČNB polepšila

Česká národní banka včera rozhodla o dalším zvýšení úrokových sazeb, a to o 125bp. Rozhodnutí opět překvapilo svou razancí analytiky i finanční trhy. Guvernér J. Rusnok během tiskové konference představil novou prognózu centrální banky. Výhled pro domácí ekonomiku byl snížen z 3,5 % na 1,9 % pro letošek a z 4,1 % na 3,5 % pro příští rok. Na druhou stranu inflace byla posunuta výrazně nahoru z letošních 3,0 % na 3,7 % a z 2,8 % na 5,6 % v roce příštím. V reakci na to ČNB vidí v nové prognóze vrchol úrokových sazeb na 3,63 % pro 3M PRIBOR a následné mírné snižování sazeb zpět ke 3 %. Pro prosincovém zasedání tak nově očekáváme další zvýšení o 50bp na 3,25 %.

Na poli centrálních bank včera překvapila i Bank of England, která pro změnu nezvýšila své sazby navzdory tržním očekáváním. Podle tamních centrálních bankéřů je v současnosti více v ohrožení růst ekonomiky, čímž upozadila rostoucí inflaci. Banka se tak postavila očekáváním trhu, což se projevilo v poklesu tržních sazeb a oslabení libry vůči euru o 0,8 %.

Na devizovém trhu bylo včera rušno. Dolar se opět posunul k silnějším úrovním vůči euru, když posílil o 0,6 % na 1,154 USD/CZK. To vyslalo negativní impulz pro celý středoevropský region. Polský zlotý a maďarský forint ztratily shodně 0,4 %. Koruna si díky překvapivému zvýšení sazeb ČNB polepšila o 0,6 %. Vzhledem k míře překvapení by se to mohlo zdát jako slabá reakce. Nicméně je nutné dnešní pohyb koruny brát v kontextu právě silnějšího dolaru vůči euru. Tím se opakuje příběh zářijového zasedání a podle nás je pravděpodobné, že koruna v následujících dnech něco ze svých zisků ztratí nebo bude stagnovat.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1002
ERSTE GROUP BANK A
672.4
KOFOLA CS
243
KOMERČNÍ BANKA
675
MONETA MONEY BANK
81.8
PHILIP MORRIS ČR A
17480
PHOTON ENERGY
62
PILULKA LÉKÁRNY
630
VIG
566
GEN DIGITAL
374