Svátek má: Dita

Byznys

Velikost textu:

Americká inflace stále ještě není na vrcholu, ten se ale blíží

Americká inflace stále ještě není na vrcholu, ten se ale blíží

Klíčovou statistikou dnešního dne je lednová americká inflace, kde se obáváme dalšího zrychlení meziroční dynamiky na 7,2 %.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
10. února 2022 - 09:30

Zvýšení inflační, ale i růstové prognózy pro letošní i příští rok přinese zimní prognóza z dílny Evropské komise, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Podle EK budou ekonomický růst i inflace v eurozóně vyšší

Dolaroví obchodníci se dnes mohou dočkat stimulu v podobě lednových inflačních čísel. Inflace ve Spojených státech zatím stále podle nás nedosáhla svého vrcholu. Lednový přírůstek spotřebitelských cen odhadujeme na 0,4 %, což by znamenalo zrychlení meziroční dynamiky na 7,2 % z prosincových 7,0 %; bude se jednat o nejvyšší číslo za poslední čtyři dekády. Náš odhad je v souladu s tržním konsensem. Na jádrové inflaci předpokládáme kulminaci v únoru, na celkové to není vzhledem k volatilitě cen energií a potravin úplně zřejmé. Z pohledu reakce finančních trhů jakékoliv číslo nad tržní očekávání dále posílí spekulace na razantnější zvýšení dolarových úrokových sazeb včetně scénáře na vzestup o 50bb na březnovém zasedání.

Zimní prognóza z dílny Evropské komise přinese podle nás vzestupnou revizi růstových a inflačních vyhlídek pro roky 2022 a 2023. V případě inflace bude přehodnocení obzvláště razantní, pro letošní rok dle našich předpokladů z původních 2,2 % na 4,2 %, pro příští rok z původně udávaných 1,4 % na 2,3 %. Prognóza by měla potvrdit naše nové předpoklady ohledně reakce ECB, kdy již na konci letošního roku očekáváme první zvýšení sazeb ECB. K tomu jsme včera vydali speciální report, který je ke stažení zde https://bit.ly/3B5Er8t.Koruně se včera posilovat nechtělo

Globální finanční trhy se včera nesly ve znamení celkem pozitivní nálady. Akciové indexy slušně rostly, což se podepsalo i na silnější hodnotě eura vůči dolaru. Ve prospěch společné měny hrálo i ranní zveřejněni prosincové statistiky německého zahraničního obchodu. Data překvapila zejména dynamikou vývozů a dovozů, které překonaly veškerá tržní očekávání. Je to další ze signálů možného počátku zmírňování problémů v dodavatelském a výrobním řetězci.

Silnější euro se projevilo i na tendenci středoevropských měn posilovat, jedinou výjimkou byla česká koruna. Ta se v minulých dnech několikrát pokusila o zdolání hladiny 24,20 CZK/EUR, tyto pokusy se však (zatím) ukázaly jako neúspěšné. Včera naše měna korigovala nad 24,30 CZK/EUR. To maďarský forint si připsal třetinu procenta a vítězem včerejšího regionálního klání byl polský zlotý se ziskem více než tři čtvrtiny procenta. Zlotý podpořilo úterní zvýšení sazeb a včerejší jestřábí tisková konference, kde guvernér Glapinski měnu verbálně podpořil slovy „čím silnější zlotý, tím lépe“. Zlotý je tak vůči euru nejsilnější za posledních pět měsíců.

(rp,prvnizpravy.cz, kb, foto:arch.)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
39%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
47%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1002
ERSTE GROUP BANK A
672.4
KOFOLA CS
243
KOMERČNÍ BANKA
675
MONETA MONEY BANK
81.8
PHILIP MORRIS ČR A
17480
PHOTON ENERGY
62
PILULKA LÉKÁRNY
630
VIG
566
GEN DIGITAL
374