Svátek má: Tamara

Komentáře

V německé ekonomice dál panuje optimismus

V německé ekonomice nadále panuje velmi dobrá nálada.

I když předběžný index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) minulý týden poklesl, když začal reflektovat problémy se subdodávkami komplikujících výrobu v některých oborech, květnové Ifo dopadlo výborně. Celkový index se opět zvýšil, a to jak díky příznivějšímu hodnocení současné situace, tak i pozitivním očekáváním firem. Očekávání firem jsou dokonce na více než desetiletém maximu, což svědčí příznivých vyhlídkách německé ekonomiky v nadcházejících postkovidových časech. Jediná korekce, ke které v posledním měsíci došlo, se týká průmyslu, kde se optimistický výhled mírně zchladil pravděpodobně v důsledku nutnosti vyrovnávat se se třemi základními problémy, které trápí mimochodem průmysl i v ČR. Jsou to jednak vysoké ceny surovin a energií, stále ještě komplikovaná mezinárodní doprava a nedostatek zahraničních dílů.

V každém případě na nedostatek zakázek si firmy ani tentokrát nestěžují. Velká očekávání panují naproti tomu ve službách, které věří v návrat k normálu, a to i včetně cestovního ruchu. Celkově Ifo vyznívá ve prospěch brzkého a rychlého oživení ekonomiky, které bude těžit jak z pozitivního vývoje zahraniční poptávky, tak i té domácí – jak ostatně vyplývá z průzkumu v samotném odvětví obchodu. Současně s vyšší mírou optimismu klesá i míra nejistoty, s jakou německé firmy predikují vývoj v následujících šesti měsících. Je výrazně menší než loni, nicméně na úroveň roku 2019 se pořád ještě nedostala.
 


Včerejšek ovšem nepřinesl pouze výsledky Ifo, ale i podrobnější čísla o vývoji německé ekonomiky v prvním čtvrtletí, podle kterých HDP poklesl mezičtvrtletně o 1,8 % a ve srovnání s posledním kvartálem roku 2019 byl o pět procent níže. K ekonomickému poklesu tentokrát přispěla především spotřeba domácností ovlivněná nástupem další vlny epidemie, ale také horší výsledky zahraničního obchodu v důsledku výraznějšího navýšení dovozů. S postupným uvolňováním protipandemických opatření však lze očekávat, že se ekonomika už ve druhém čtvrtletí opět vrátí k růstu a napomůže ji v tom i odložená poptávka, kterou reflektuje zvýšená míra úspor podobně jako u nás. Ostatně již zmíněné Ifo tomu docela dobře napovídá.

Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%