Svátek má: Tamara

Komentáře

Průmysl se zatím podařilo udržet v chodu

ČR se stejně jako na jaře pod tlakem čísel o vývoji pandemie uchýlila k částečnému omezení ekonomiky.

I tentokrát restrikce míří především na služby, zejména maloobchod, odvětví ubytování a dalších osobních služeb atp., které se v podstatě ještě nestihly vzpamatovat z předchozího útlumu. I tentokrát není rovněž jasné, zda nedojde k dalšímu zpřísnění těchto restrikcí a už vůbec ne, jak dlouho zůstanou v platnosti. Jen velký optimista by mohl předpokládat, že se vytyčeného čísla R podaří dosáhnout do 3. listopadu a hned poté se vše začne rychle vracet do původních kolejí. Každodenní rekordní čísla o vývoji pandemie tomu tedy zatím rozhodně nenapovídají. Do značné míry se opakuje jarní scénář a ve „hře“ zůstává až příliš mnoho proměnných. Přesto tu jsou rozdíly, které by mohly zabránit takovému pádu, jaký ekonomika zažila právě na jaře. Nejde jenom o fakt, že situace u našich hlavních partnerů je o poznání lepší, byť se rovněž zhoršuje, ale také o to, že do této nové fáze vstupujeme s nedávnou zkušeností a se spoustou výjimek z nově zavedených omezení.



Jedním z největších rozdílů oproti jaru je, že se zatím podařilo udržet v chodu největší tuzemské odvětví – průmysl. Nerozpadají se (zatím) ani dodavatelské řetězce ani nepadá mezinárodní obchod jako na jaře. Automobilovému průmyslu – jako největšímu tuzemskému oboru generujícímu přímo a nepřímo zhruba deset procent celého HDP – se daří postupně umazávat ztráty produkce dosažené na jaře. Potvrdily to i včera zveřejněné zářijové výsledky výroby, podle kterých se meziroční propad počtu vyrobených osobních aut snížil na 4,5 %, a to se přitom aktuální výsledek porovnává s velmi silným loňským zářím. Ztráta výroby aut se tak od začátku roku snížila na zhruba 24 %, respektive zhruba necelých 260 tisíc vozů. Je samozřejmě otázkou, zda se podaří tento trend postupného návratu udržet, a sice nejenom vzhledem k rozšíření nákazy, která může komplikovat dostupnost zaměstnanců, ale především s ohledem na budoucí chování zahraničních zákazníků z řad firem i domácností. Nakolik je ovlivněn finalizací starých objednávek a nakolik novými objednávkami. Ale to jsou již staré známé neznámé, které komplikují jakékoliv výhledy a nutí nás uvažovat ve scénářích…

Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%