Svátek má: Tamara

Komentáře

Průmysl drží ekonomiku v posledním kvartále u nás i v Německu

Série měkkých dat po pondělních PMI pokračovala i včera, kdy přišly na řadu české sentimenty a německé Ifo.

I tentokrát se ukázalo, že podnikatelský sektor pociťuje negativní důsledky podzimní vlny pandemie, nicméně v menší míře než v průběhu té jarní.

Průmysl jako nejsilnější tuzemské odvětví vykazuje poměrně silnou míru rezistence a vyhnul se velkým odstávkám, ke kterým ho na jaře dotlačil i rozpad dodavatelských řetězců. Tentokrát se sice musí rovněž vyrovnávat s nedostatkem pracovníků způsobeným karanténami, avšak bez velkých odstávek jede dál. Umožňuje mu to jednak stávající zásoba zakázek i solidní poptávka, která však podle očekávání firem bude v nejbližších měsících slábnout. Když se však podíváme na rozsah předpokládaného útlumu zakázek, ani ten nevypadá tak dramaticky. Dokonce i v případě dalšího vývoje zaměstnanosti to vypadá na zmírňování aktuální vlny propouštění.

Ve stavebnictví, které se doposud těšilo velké zásobě zakázek a jeho hlavním problémem tak byl spíš nedostatek pracovníků, se situace mění. Stavební firmy jsou, pokud jde o očekávanou poptávku, skeptičtější než ve druhém čtvrtletí.Naproti tomu nepřekvapivě negativně vyznívá nálada ve službách, které jsou opět pandemií a restrikcemi s ní spojených postiženy nejvíce. Firmy jsou zde skeptické, pokud jde o nejbližší měsíce z pohledu očekávané poptávky i zaměstnanosti.

Největšímu pesimismu však tentokrát nepodléhá ani tak podnikatelský sektor, jako spotřebitelé. Jejich nálada je téměř tak špatná jako na jaře a zhoršují ji především obavy z nezaměstnanosti.

Ty se zatím na první pohled nenaplňují, avšak za nízkými počty lidí bez práce můžeme zatím hledat jednak tzv. Kurzarbeit, respektive jeho českou modifikaci Antiviru, a velké přesuny lidí do sféry spojené s e-commerce. Jak silný je tento faktor však teprve ukážou až zpožděná čísla.

Horší nálady v podnikatelském sektoru hlásí tentokrát i Německo, kde se index Ifo zhoršil v důsledku slabších očekávání firem v průmyslu, stavebnictví i ve službách. Při bližším pohledu je však i tam vidět kontrast mezi průmyslem a zbytkem ekonomiky, neboť i přes své zhoršení je nálada v průmyslu stále poměrně vysoko s tím, že firmy se dál mohou těšit z nových zakázek, které jen nerostou tak rychle jako v předchozích měsících. Takže jak pro českou, tak i pro německou ekonomiku platí, že poslední kvartál bude slabý, avšak zdaleka nebude tak slabý, jako ten druhý.

Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%