Svátek má: Tamara

Komentáře

Průmysl brzdí pád evropské ekonomiky v závěru roku

Ještě chvíli bude trvat, než se druhá vlna pandemie v EU propíše do tvrdých dat, nicméně první signály podzimního útlumu už přinášejí předběžné indexy nákupních manažerů v eurozóně.

Celkový PMI tam v listopadu propadl na šestiměsíční minimum (z 50 bodů na 45,1) v důsledku silného zhoršení situace ve službách. Jde o v podstatě pochopitelnou a vlastně i nepřekvapivou reakci na restriktivní opatření zavedená v řadě zemí v reakci na druhou vlnu koronaviru. Na rozdíl od jara však tentokrát dostaly zásah „jen“ služby, neboť průmysl se dál držel nad hranicí padesáti a oproti předchozím výsledkům jeho PMI korigoval víceméně jen drobně. Listopad sice přinesl i zpomalení trendu nových zakázek, nicméně ty i nadále pokračovaly v růstu.

Ještě sice nejsou k dispozici čísla za všechny velké země, nicméně z toho dostupného „mála“ se dá říct, že výraznějšímu propadu evropských PMI zabránilo Německo. Celkový PMI zde zůstal na rozdíl od Francie (39,9) nad padesátkou, a to především zásluhou průmyslu. S kosmeticky nižším listopadovým výsledkem tam totiž PMI zůstává stále velmi vysoko, i když i tam proud nových zakázek začal zpomalovat. Firmy jsou navíc optimistické, pokud jde o vyhlídky na konec pandemie, a očekávají návrat k normálu na horizontu dvanácti měsíců. Nadějné zprávy o pokroku ve vývoji vakcín evidentně pomáhají podnikatelskému sektoru nepropadat beznaději, a to dokonce i v případě služeb, které současnými restrikcemi trpí nejvíce.Na listopadových datech si nelze nevšimnout i kontrastu mezi vývojem v německém a francouzském průmyslu. Zatímco u našich sousedů výroba jen mírně zpomalila, ve Francii padá. A stejně tak i zakázky, včetně těch exportních. Naopak společným rysem je klesající zaměstnanost a velké naděje vkládané do dostupnosti účinné vakcíny v příštím roce. V každém případě nejnovější výsledky z největších zemí eurozóny opět naznačují, že propad ekonomiky v posledním kvartále nebude zdaleka tak dramatický jako na jaře. Další pohled na situaci v Německu dnes ještě přinese Ifo, které vystihuje nálady ve zhruba devíti tisících firmách v průmyslu, stavebnictví a obchodě. I v tomto případě se čeká zhoršení, avšak díky pozitivním signálům z průmyslu jen velmi mírné. Situaci v české podnikatelské sféře už v devět hodin poodkryje tuzemský konjunkturální průzkum.

Petr Dufek


ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%