Svátek má: Laura

Komentáře

Německé firmy se bojí vyhrocené obchodní války

Zatímco v české ekonomice panuje optimistická nálada, v té německé opět narůstají obavy.

Tolik sledovaný index Ifo v červnu opět poklesl a vrátil se na úrovně, kde byl naposledy na začátku loňského roku. Rekordní sentiment z přelomu roku je dávno pryč a firmy se na svůj současný vývoj i budoucí vyhlídky dívají opatrněji a kritičtěji. Platí to jak pro průmysl, tak pro obchod a služby. Přes svůj pokles je však nálada mezi firmami z dlouhodobého pohledu stále ještě docela vysoko, takže z posledních čísel asi není třeba dělat nějaké silně negativní závěry. Odráží se v nich totiž obavy z důsledků prohloubení obchodní války mezi USA a jejich obchodními partnery.

To pro exportní ekonomiku jako je ta německá (a vlastně i česká) může znamenat potenciální problém, zvlášť pokud by se dotknula i automobilového průmyslu, který přímo představuje necelých pět procent ekonomiky. Prozatím jde však spíše o strach z potenciálních komplikací, které by zatížily německé firmy dodatečnými náklady, respektive by si ukrojily z jejich ziskových marží, nicméně jde o problém, který se ještě nemusí – zcela – materializovat. Proto zatím horší Ifo ještě nemusí znamenat výrazné zpomalení německé ekonomiky v letošním roce. Ostatně nedávné výsledky zakázek z indexů nákupních manažerů (PMI) v tomto směru rozhodně nevyznívají.

V Čechách se zatím žádné obavy plošně nešíří. Nálada v ekonomice v posledním měsíci opět vzrostla díky pozitivnímu naladění podnikatelů. Průmyslové i stavební firmy si od dalších měsíců slibují další růst výroby při zachování stávající zaměstnanosti. Naproti tomu spotřebitelský index mírně poklesl, nicméně i tak se nadále pohybuje v blízkosti nedávných maxim. Domácnosti se nebojí zhoršení své finanční situace a vlastně ani inflace. Spotřebitelský sentiment tak zůstává vysoko a s ním i ochota utrácet, což je nakonec vidět každý měsíc na výsledcích maloobchodu a některých služeb. Ekonomiku tak nadále bude moci táhnout spotřeba a investice za cenu mírného zhoršení výsledků zahraničního obchodu. Tedy vlastně nic překvapivého.

Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%