Svátek má: Laura

Komentáře

Český běžný účet po letech v mínusu

Běžný účet platební bilance občas slouží jako lakmusový papírek, který naznačuje zdraví každé ekonomiky, respektive je docela dobrým indikátorem blížící se finanční krize.

V dobrých časech se mu, třeba v případě ČR, však až taková pozornost nevěnovala. Od roku 2014 končil pravidelně jako přebytkový a větší zájem vyvolal teprve až na konci kurzových intervencí. Do jisté míry totiž vyjadřuje, jak je česká ekonomika schopna vnitřními silami generovat příliv peněz ze zahraničí a docela dobře se dal právě jeho nepříliš vysoký výsledek porovnávat s nahromaděným objemem horkého kapitálu přicházejícího s koncem intervenčního režimu.

Nebyl to nijak povzbudivý poměr, protože v nejlepších časech takto ČR dosahovala kladného salda na běžném účtu cca 1,7 % HDP ročně, zatímco objem příchozího řekněme spekulativního kapitálu se přiblížil hranici 40 % HDP. Na to, aby mohl případně hladce odejít bez výrazného tlaku na kurz koruny, rozhodně česká ekonomika sama o sobě dostatečné zdroje eur vygenerovat nedokáže. A ty, které sem přišly, má už dávno ve své bilanci ČNB.



S tím, jak růst české ekonomiky zůstává stále více v režii domácí poptávky, se však zastavil růst přebytku běžného účtu a v dubnu poprvé za posledního tři a půl roku dokonce roční saldo tohoto účtu skončilo v červených číslech. Samotný měsíční výsledek sice nijak zlý nebyl, nicméně v ročním vyjádření jsme na mínus třech miliardách. Důvodem je především klesající přebytek obchodní bilance a bilance služeb na jedné straně a vyšší odliv výnosů z investic, zejména těch portfoliových.

S tím, jak se zvýšila aktivita zahraničních investorů třeba na kapitálovém trhu, kde už drží více než 40 % českých státních dluhopisů, rostou i jejich výnosy převáděné do zahraničí. Je to vlastně jeden z dalších přirozených důsledků kurzového režimu, respektive masivního přílivu spekulativního kapitálu, který sem svého času navnadil investory. A je tak vlastně i jedním z mnoha dalších důvodů, proč koruna nemusí posilovat tak, jak ve své prognóze stále počítá centrální banka. Když už ekonomika negeneruje příliv eur z běžných transakcí, zbývá už jen úrokový diferenciál. Ten – navzdory jeho šíři – už ovšem na centrální bankou “plánované” posílení přestal stačit.

Petr Dufek


ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%