Svátek má: Tamara

Komentáře

Česká inflace na ústupu

Zatímco ECB dlouhodobě řeší problém, jak stimulovat inflaci, aby se vrátila k cílovým dvěma procentům (nebo aby alespoň nebyla záporná),

ČNB je tohoto úkolu zcela ušetřena. Česká inflace se totiž dál nachází vysoko na cílem prognózy tuzemské centrální banky a jádrová dokonce daleko nad horní hranicí tolerančního pásma. Poslední jmenovaná se dokonce drží čtrnáctiletém maximu. Včera zveřejněná listopadová inflace však opět naznačila, že doba relativně vysoké inflace se chýlí pomalu ke konci. Cílovaná meziroční inflace se posunula o dvě desetiny procentního bodu níže na 2,7 % a zaostala tak za aktuální prognózou ČNB. Hlavní zásluhu na tom měly potraviny, jejichž tempo zdražování v posledních měsících výrazně polevilo. Přitom ještě v první polovině roku byly právě rychle rostoucí ceny potravin hlavním inflačním faktorem v ČR. Dopad potravin na inflaci je už srovnatelný s bydlením, které „řídilo“ inflaci v předchozích letech, nicméně letos už díky zpomalení růstu cen energií i nájemného se jeho role stále zmenšuje. Nyní inflaci drží vysoko především alkohol a cigarety, do jejichž cen se letos promítlo výrazné zvýšení spotřebních daní.

 


Inflace zatím pozvolna klesá a dál klesat bude. Třeba už proto, že zafunguje vysoký srovnávací základ z úvodu předchozího roku, kdy ještě nebylo o covidu vidu ani slechu, nebo v důsledku utlumování dlouhodobých inflačních tlaků, ať už jde o nákladové nebo poptávkové. Prognóza ČNB sice říká, že se inflace vrátí k cílovým dvěma procentům nejdříve až ve třetím čtvrtletí (a to ještě jen na krátkou chvíli), avšak „překvapení“ v podobě rychlého ústupu už na začátku příštího roku není vůbec vyloučené. Dokonce je možné, že tu brzy můžeme mít inflaci začínající jedničkou. ČNB by pak mohla odložit svoje plány na rychlé zvyšování úrokových sazeb a spokojeně vyčkávat, až se situace po covidovém šoku začne vracet do „původních“ kolejí. Jak to nakonec dopadne rozhodnou ceníky firem, které se právě finalizují. Rychlost, s jakou bude inflace ustupovat se tak ukáže už v lednových číslech, která budou k dispozici na začátku února. Byť je to krátká doba, stát se toho může ještě hodně. Třeba to, že ekonomika – nejenom ta naše – projde dalším lockdownem.

Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%