Svátek má: Jarmila

Zprávy

Velikost textu:

Odmítnutím ruské vakcíny dává EU přednost ideologii před zdravím

Odmítnutím ruské vakcíny dává EU přednost ideologii před zdravím

Evropská unie, jak víme, čelí velkému problému spojenému s pomalostí zavádění očkování proti pandemii Covid-19. Tři vakcíny dosud schválené EU trpí výrobním deficitem.

Ilustrační foto
28. února 2021 - 04:20

Proč tedy EU nevyužije ruskou vakcínu, která byla první vytvořena a má licenci, k urychlení očkovací kampaně? ptá se Le Cri des Peuples na webu AgoraVox.

Úředníci v Bruselu tvrdili, že Rusko nepředložilo dostatek údajů o své vakcíně Sputnik V pro regulační orgán Evropské lékové agentury (EMA), aby mu dalo zelenou pro vakcinaci v EU.

Ruští výrobci Sputniku V však tvrdí, že splnili všechny nezbytné požadavky na údaje stanovené EAJ. Ale zjevně se zdá, že se agentura to zdráhá potvrdit,  natož aby to schválila.

Kde je tedy pravda? Ruský vzorec se osvědčil proti této nemoci. Studie publikovaná v prestižním recenzovaném lékařském časopise The Lancet zjistila, že Sputnik V byl téměř 92% účinný a bezpečný proti symptomatickým případům Covid-19 ve velkém měřítku.

Ruská léčba je srovnatelná s účinností tří vakcín schválených dosud evropským regulátorem: vakcín vyráběných západními farmaceutickými společnostmi AstraZeneca, Moderna a Pfizer-BioNTech.

Evropa si stále více uvědomuje, že Sputnik V by mohl hrát důležitou roli při urychlení očkovacího programu pro naočkování obyvatelstva Unie. Vedoucí představitelé z Německa, Francie a Irska mimo jiné slovně vyjádřili ochotu začlenit ruskou vakcínu do národních plánů ke splnění imunizačních cílů.Ostatní země jsou prý i nadále, co bylo nazváno „Operation Sputnik“, očekávají scgválení ruské vakcíny EU. Maďarsko, Chorvatsko patří mezi země EU, které v současné době používají ruskou vakcínu. Celkem 50 zemí po celém světě již schválilo ruskou vakcínu, objednalo nebo dokonce zahájilo očkování svých populací.

Bohužel se zde zdá, že to hraje v žalostně negativním smyslu, stav mysli z doby studené války z podezření a rusofobie proti ruské vakcíně.

Ursula Von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise, kritizovala ruskou nabídku na dodávku Sputniku V. Navrhla, aby se Moskva pokusila použít vakcínu jako zbraň měkké síly na podporu mezinárodního obrazu Ruska.

„Stále se divíme, proč Rusko teoreticky nabízí miliony a miliony dávek, aniž by dosáhlo dostatečného pokroku v imunizaci své vlastní populace,“ uvedla Von der Leyenová na tiskové konferenci minulý týden.

Takový cynismus je opovrženíhodný. Důsledkem je, že Rusko by mělo spíše ponuré cíle než jednodušší vysvětlení, jako je solidarita a společný zájem na získání vakcíny proti COVIDu ,zejména proto, že mnoho zemí spolupracuje s Moskvou na výrobě vakcíny Sputnik V.


Jediní lidé, kteří poškozují EU, jsou lidé jako Von der Leyenová a rusofobové v Bruselu, kteří nemohou dělat politiku, aniž by na všechno pohlíželi protiruským prizmatem. Tito lidé militarizovali vztahy s Ruskem s bezpodmínečnou podporou rozpínavosti NATO podél ruských hranic, zatímco zasahovali do ruských vnitřních záležitostí podporou pochybných provokatérů jako Alexej Navalnyj a požadovali zrušení projektu plynovodu Nord Stream 2.

Není proto překvapením, že několik zemí EU rusofoby ignoruje a pokračuje v objednávání vlastních národních dodávek ruských vakcín, protože vědí, že jejich populace se nemůže spoléhat na racionální a objektivní rozhodnutí přijatá v Bruselu lidmi, jako je Von der Leyenová. Je to hloupost těchto lidí, která podkopává EU a její ústřední orgán, ne Rusko.

Lidská potřeba a zdravý rozum nakonec zvítězí nad tvrdohlavostí ve stylu studené války. Neochotné populace, které se zoufale chtějí vrátit k určité sociální a ekonomické normálnosti, nebudou tolerovat ideologické překážky účinného očkování, které navrhuje ruský Sputnik V. A vzhledem k problémům, kterým EU v souvislosti se stávajícími vakcínami čelí, budou muset být bruselští byrokrati konkrétní při používání racionálních řešení, do nichž ruská vakcína také potenciálně patří, dodává Le Cri des Peuples.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%