Svátek má: Petra

Zprávy

Velikost textu:

Bloomberg: Rusko chce snížit cenu plynu pro Evropu o 60 %

Bloomberg: Rusko chce snížit cenu plynu pro Evropu o 60 %

V dlouhodobém horizontu plánuje Ruská federace snížit ceny plynu dodávaného do Evropy o 60 %,  na 300-400 USD za 1000 metrů krychlových. Příliš dlouhé závody v plynu by mohly zastavit poptávku po dodávkách Gazpromu.

Ilustrační foto
27. října 2021 - 04:20

Informuje o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje blízké Ruské federaci.

Podle prvního zdroje, který byl informován o energetické politice v Rusku, v současnosti Ruská federace chce, aby ceny v Evropě byly asi 300–400 USD za tisíc metrů krychlových s argumentem, že taková smlouva pomůže PJSC Gazprom udržet její úroveň na trhu kontinentu, i když země od Spojeného království po Polsko začínají přecházet na čistší zdroje energie.

Druhý zdroj zase oznámil rozsah od 200 do 400 dolarů, ale pro Rusko jsou ceny na tak nízké úrovni považovány za méně přijatelné.To se v současnosti výrazně liší od referenčních cen v Evropě, které v posledních týdnech pravidelně dosahovaly rekordních úrovní v době energetické krize. V předvečer zimní sezóny navíc hrozilo riziko nedostatku dodávek, protože zásoby plynu na kontinentu jsou ve skutečnosti na nejnižší sezónní úrovni. Toky potrubí jsou tedy omezené a konkurence s Asií o zkapalněný náklad stále trvá.

Připomeneme, že dříve web Strana psal, že Rusko slibuje zvýšení dodávek plynu do Evropy ihned po spuštění "Nord Stream-2".

Gazprom omezil dodávky plynu do Evropy. V pondělí 25. října klesly dodávky plynu prostřednictvím plynovodu Jamal-Evropa na 8 milionů metrů krychlových za den namísto rezervovaných 31 milionů metrů krychlových.

(rp,prvnizpravy,strana,bloomberg,foto:arch.)Nejčtenější