Svátek má: Laura

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Příslušnost k Západu nás něco stála před tisíci lety, ale i dnes

Zbořil: Příslušnost k Západu nás něco stála před tisíci lety, ale i dnes

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout další z osudových roků pro náš stát a je rok 1212.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
14. prosince 2022 - 02:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Asi narážíte na vydání Zlaté buly sicilské, která byla myslím podepsána už o dva měsíce dříve v září 1212, ale pravda je, že ten rok 1212 se považuje v českých dějinách jako potvrzení jednak titulu královského v dědičné linii Přemyslovců a potom jejich nástupců, ale také to znamenalo začátek  administrativního potvrzení sounáležitosti s tehdy dost rozdrobenou západní Evropou,“ říká v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

K Západu jsme přistoupili mnohem dříve, než teď jak se stále teď deklaruje..

„Když mluvíme o Západu, ke kterému se hlásíme, tak bychom neměli zapomenout, že jsme u něho byli mnohem dřív než všechny možné politické jednotky v tehdejší Evropě. Ta dohoda nebo to uznání bylo podobně jako dnes naše příslušnost k Evropské unii byla honorována jednak tím, že český král musel vysílat na korunovační cestu hlavy Svaté říše římské do Říma 300 svých vojáků, což byla taky finanční záležitost nebo dost drahá věc i na začátku 13.století, ale vycházely z toho i další povinnosti vůči Svaté říše římské, například český král byl jediný z kurfiřtů a mohl se podílet na volbě císaře a ta sounáležitost s tím západním světem sice měla různé pohyby ve svém vývoji, ale od roku 1212 jsme dávno součástí Evropy nebo jak dnes říkáme Západu a mnohem dřív než si myslíme, že tomu bylo zařazení do evropských struktur jak na konci 20. století, tak konečně po podpisu Lisabonské smlouvy,“ dodává Zdeněk Zbořil.
Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXXSouhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%