Svátek má: Dita

Politika

Velikost textu:

Vzdělaní jen pro vyvolené? Stát z nás chce udělat tupý dav

Vzdělaní jen pro vyvolené? Stát z nás chce udělat tupý dav

Zavedení školného a snížení vzdělanosti společnosti může vést k šíření extrémismu, myslí si bývalý rektor University Karlovy a nynější kandidát na prezidenta republiky Tomáš Zima.  

Tomáš Zima
2. listopadu 2022 - 13:02

Bývalý rektor Karlovy Univerzity a kandidát na prezidenta Tomáš Zima zásadně odmítá doporučení Národní ekonomické rady vlády, aby bylo zavedeno školné na vysokých školách. 

„Rovný přístup ke vzdělání je nezbytností proto, aby Česká republika uspěla v tvrdém mezinárodním prostředí,“ říká Zima s tím, že jen vzdělaná společnost může být úspěšná.

Národní ekonomická rada vlády se chystá v týdnu předat vládě Petra Fialy návrhy, díky kterým by mohlo dojít ke snížení deficitu státního rozpočtu. Jde o dvě desítky opatření, které by mohly vést k úsporám až 200 miliard korun. Kromě zvýšení daně z nemovitosti nebo zvýšení spotřební daně na alkoholické nápoje a na tabákové výrobky NERV navrhuje také zavedení školného na vysokých školách, které by absolventi spláceli po dosažení určité příjmové hranice.


A právě tento návrh vadí bývalému dlouholetému rektorovi Karlovy Univerzity Tomáši Zimovi. 

„Jsem a budu proti školnému,“ uvedl v textu, který má redakce Prvnizpravy.cz k dispozici. Zima dále píše, že s možností školného na vysokých školách dlouhodobě nesouhlasí.

„Rovný přístup ke vzdělání je nezbytností proto, aby Česká republika uspěla v tvrdém mezinárodním prostředí. Jen vzdělaná společnost je úspěšná. Zpoplatnění vzdělání by udělalo z mnoha mladých lidí a regionů občany bez budoucnosti,“ má jasno Zima, že bychom měli naopak usilovat o to, aby žádný mladý talent nebyl promarněn.

Zavedení školného a snížení vzdělanosti společnosti podle něj povede k šíření extrémismu. 

Také jsme psali:

„Chceme-li společnost bez vlivu extrémů, chceme-li umět vymýšlet a vyrábět produkty s vysokou přidanou hodnotu, potřebujeme vzdělanou společnost. Proto je velmi důležité, aby byla dostupnost vysokoškolského vzdělávání zachována,“ říká prezidentský kandidát.

Zpoplatnění vysokého školství je prý špatný systém, což lze vidět na zadluženosti mladých lidí ve Spojených státech nebo v Británii. 

„Půjčky studentům jsou pouze byznys pro banky! Příkladem dlouhodobě zadlužených mladých lidí jsou Anglie a USA. Je urážlivé od vládní koalice jednou rukou chtít vylepšovat zisky hazardu a druhou brát mladým lidem možnost bezplatně studovat. Pokud jde o školné, jsem a budu zásadně proti,“ dodává Tomáš Zima.

(svob., prvnizpravy.cz, foto: fb)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
39%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
47%