Svátek má: Laura

Politika

Velikost textu:

Vláda se neustále vymlouvá na válku na Ukrajině, míní Babiš

Vláda se neustále vymlouvá na válku na Ukrajině, míní Babiš

Každá válka končí ve finále u jednacího stolu, prohlásil během interview kandidát na prezidenta a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Hovořil také o tom, že lidé nechtějí válku, ale mír. A řeč byla i o prodloužení pobytu ukrajinských uprchlíku v ČR.

Andrej Babiš (ANO)
15. prosince 2022 - 09:01

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš byl hostem pořadu CNN Prima NEWS 360°. Prohlásil, že lidé nechtějí válku, ale mír. Hovořil také o své účasti na stém výročí konce první světové války, která proběhla 11. listopadu roku 2018, a které se účastnili všichni přední světoví političtí hráči.

„Trump, Putin, Macron, Merkelová, Erdogan, všichni tam byli. Tak teď musí udělat maximum pro to, protože každá válka končí ve finále u jednacího stolu,“ řekl mimo jiné bývalý předseda vlády ke konfliktu na Ukrajině. A hovořil i o Ukrajincích na českém území.

Úvodem se Babiš vyjádřil k tomu, zda před volbami zveřejní zprávu o svém zdraví. 

„Už jsem to udělal, je to v mých prezidentských novinách. Dělal jsem to průběžně, když jsem byl hospitalizován v IKEMu, informoval jsem o tom podrobně,“ poznamenal ke svému zdraví expremiér a dále se vyjádřil k amnestii, kterou by podle jeho slov nevyhlašoval. 

Následně hovořil o státních vyznamenáních a podotkl, že by vyznamenání nedal bratrům Mašínovým.

„Myslím si, že to nebyl komunistický odboj, ale byly to vraždy,“ řekl Babiš.  

Hlavním tématem rozhovoru s Michalem Půrem však byla válka na Ukrajině a téma prodloužení ochrany uprchlíků z Ukrajiny. Postup vlády dosud hnutí ANO podporovalo, nyní by se podle všeho zdrželo. 

„My jsme ho podpořili už třikrát. A vždycky jsme řekli vládě, aby už konečně zavedla evidenci. Aby se přesně vědělo, kolik těch uprchlíků tady je. Evidenčně je to nějakých 350 tisíc. A kolik je státních pojištěnců, jenom 60 tisíc? A kde vlastně bydlí? A jaké mají profese a jaký mají majetek? Vždyť oni to neudělali. Německo to udělalo okamžitě, Polsko to udělalo okamžitě. To není nic proti uprchlíkům. To je to, že Rakušan, ten se neobtěžoval, ten je někde v Americe,“ pokračoval Babiš, který dále hovořil o problémy s Ukrajinci a trefoval se do ministra vnitra Víta Rakušana. 

„Tady má ilegální migraci, tady má tenhle zákon. A vláda...“ rozčiloval se Babiš s tím, že vláda nepomohla krajům a hejtmanům nebyla zajištěna žádná pomoc.


„Není to nic proti těm uprchlíkům, jen my říkáme zaveďte konečně evidenci... vždyť my pořádně ani nevíme, kdo sem přišel, nevíme, kdo bere dávky, kde bydlí..." pokračoval Babiš.

Na otázku, zda má Babiš pocit, že jsou s Ukrajinci nějaké problémy, odpověděl tak, že on žádný pocit nemá.

"Já nemám žádný pocit. My jsme byli jediné hnutí, které pomohlo Ukrajincům. Zachránil jsem tisíc volyňských Čechů. My jsme organizovali pro ukrajinské samoživitelky s našimi samoživitelkami i výlet lodí po Vltavě. O tom to ale není. Ale Rakušan, ten neudělal nic. Pokud je tady 400 tisíc uprchlíků a státní pojištěnci (je jich 60 tisíc), tak co to znamená, že tady nepracují, nebo jsou na Ukrajině a chodí sem jenom kvůli zdravotní péči?" ptal se Babiš. 

Moderátor následně citoval, co jej zarazilo na Babišově projevu. „My nejsme ve válce. Tato vláda se stále vymlouvá na válku na Ukrajině. Ano, je to hrozná věc, nemělo se to stát a někdo stále tvrdí, že je to těžší, než byl covid. A není to pravda," citoval Půr Babiše.

„To, že nejsme ve válce, řekl náčelník generálního štábu Řehka, kterého my jsme vybírali transparentně na šéfa NÚKIB. Nejsme ve válce, přeci!" rozhorlil se Babiš. 

Půr však oponoval, že jsou ve válce ti Ukrajinci, kteří sem přicházejí. 

„Ano. A lidé nechtějí válku. A my chceme mír. Ti politici světoví, a já jsem tam seděl, 11. listopadu 2018, na sté výročí konce první světové války. Tam seděl Trump, Putin, Macron, Merkelová, Erdogan, všichni tam byli. Tak musí udělat maximum pro to, aby se začalo jednat, protože každá válka končí ve finále u jednacího stolu," sdělil Babiš. 

„Takže by se mělo s Vladimirem Putinem..." začal otázku Půr, avšak Babiš jej přerušil s tím, že ví, kam jej chce směřovat.

"Když byla karibská krize, tak Chruščov, nebo Kennedy spolu jednali. A teď prezident Joe Biden řekl, že za nějakých podmínek je to také potřeba. S Putinem komunikuje Emmanuel Macron i třeba německý kancléř Scholz," pokračoval Babiš.

Také jsme psali:

"Jak řekla finská premiérka na Hradě, to řešení je jednoduché - Putin musí odejít z Ukrajiny. Fajn. A jak to uděláme? Kdo to zorganizuje? Takže to musí zorganizovat ti světoví lídři. Po druhé světové válce byla založena OSN, aby nebyla válka. Takže oni to musí udělat. Samozřejmě ta válka je hrozná, Putin je agresor, je to jasné, ale musíme hledat nějaké řešení, aby ta válka skončila. Nebo vy chcete válku?" zeptal se Babiš. Moderátor válku odmítl, ale podotkl, že respektuje suverenitu národů.

„To s vámi souhlasím. Nikdo nepočítal s tím, že Putin udělá takhle šílenou věc a napadne vlastně suverénní krajinu. Já jsem s Putinem nikdy nejednal. A kdo s ním jednal? Nečas říkal v roce 2013, že budeme dělat byznys. A kdo tam byl na večeři? No Klaus. A kdo tam byl ještě? No Kalousek a Němcová. Všichni tam chodili. Já jsem s Putinem nikdy nemluvil. Nikdy. My jsme tady udělali zásadní kroky, kauza Skripal, tři diplomati pryč. Kauza Vrbětice, zase. Takže mně nemůže nikdo nic vyčítat. Nikdy jsem nepřijal ruského velvyslance, nikdy jsem nebyl na ruské ambasádě, tak jako tam někteří Piráti chodili chlastat. Takže já mám čistý stůl. A já jsem byl svrchovaný český premiér, který bojoval za české zájmy v Evropské unii a samozřejmě jsem byl i v Americe. Takže já mám v tomto směru jasno," dodal Babiš.

Na závěr řekl Babiš ještě několik slov o svém mítinku v Plzni. 

„Je třeba se na to znovu podívat, aby se nestalo to, že oni u nás nežijí, ale čerpají jen výhody. Rakušan by měl udělat evidenci, protože jsou tam rozporuplná čísla. Máme pod ochranou asi 350 000 uprchlíků, ale je jen 60 000 státních pojištěnců. Je v tom tedy nepořádek. Samozřejmě je nejdůležitější, aby u nás pracovali“ poznamenal Babiš.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%