Svátek má: Laura

Politika

Velikost textu:

Tisíce Ukrajinců v našich zbrojovkách. Bezpečností riziko?

Tisíce Ukrajinců v našich zbrojovkách. Bezpečností riziko?

Příchod ukrajinských techniků a inženýrů podle náměstka ministryně obrany Tomáše Kopečného posílí bezpečnost Ukrajiny, Česka i NATO. A prý pomůže i českému průmyslu a navýší příjmy do státního rozpočtu. Co ale rizika, o těch se mlčí?

Ilustrační foto
13. prosince 2022 - 10:30

Podle vyjádření náměstka Kopečného je Česká republika připravena přijmout až několik tisíc ukrajinských expertů, kteří budou pracovat ve zbrojovkách na společných projektech. Také uvedl, že jde o výsledek říjnového jednání mezi premiérem Petrem Fialou a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě.

Cílem je vytvořit společné výrobní kapacity umožňující, aby ukrajinští experti pracovali v bezpečném zázemí v Česku. Dohoda předpokládá především opravy a modernizaci těžké bojové techniky, zveřejnit detaily ale kvůli bezpečnosti i obchodnímu tajemství nelze. 

„Obecně mohu říci, že v první fázi se jednoznačně zaměřujeme na společné modernizační opravárenské kapacity a později i výrobu těžké bojové techniky,“ řekl Kopečný.

V prvním pololetí příštího roku by podle něj měla začít výroba některých klíčových zbraňových systémů nebo komponentů. Poptávka je po tisícovkách zaměstnanců. 

„Například společnosti Tatra z holdingu Czechoslovak Group chybí 500 lidí. Takže to budou tisíce pracovních míst. Záleží na tom, jak se navýší výrobní kapacity českých firem, případně výroba společných česko-ukrajinských zbrojovek,“ poznamenal dále Kopečný s tím, že Ukrajina má podle něj v obranném průmyslu obrovské zkušenosti a vynikající výsledky.


Náměstek ministryně obrany Kopečný také prohlásil, že ukrajinští občané působili v českém průmyslu včetně toho obranného ještě před tím, než Rusko letos v únoru vpadlo do sousední země. Podle jeho vyjádření nezačaly naše snahy nyní, prý tyto kroky podnikáme již od roku 2015. 

„Snažili jsme se tehdy reagovat na ruskou agresi posílením obranyschopnosti Ukrajiny. Pro Ukrajince válka začala bezprostředně po Majdanu. Je to postupný přírůstek ukrajinských zaměstnanců,“ prohlásil Kopečný. 

Podle jeho vyjádření se nebavíme o uprchlické vlně, ale bavíme se o vysoce kvalifikovaných pracovnících, kteří budou firmám vydělávat peníze a přispívat tak české ekonomice.

Stejně jako předchozí projekty budou i tyto financovat mezinárodní dárci v rámci Kodaňské iniciativy, tedy skandinávské země a Velká Británie, dále Spojené státy nebo Nizozemsko. Dalším investorem bude podle Kopečného ukrajinský stát, který si zboží objedná.

České podniky zatím dodaly na Ukrajinu zbraně podle odhadů zhruba za 40 miliard korun. 

„Možná trochu víc. Firmy mají povinnost jenom jednou do roka vykazovat tento velmi regulovaný a sledovaný vývoz, to bude někdy na jaře,“ doplnil Kopečný.

Také jsme psali:

V souvislosti s touto zprávou se ale zatím nezveřejnily údaje o bezpečnostním riziku, které příliv ukrajinských pracovníků do českého zbrojního průmyslu má. Je potřeba se ptát, jakým způsobem budou tito lidé prověřováni a také, jakým způsobem budou chráněny naše zbrojní technologie. Zatím jsem Ukrajině poskytli peníze, armádní vybavení, zbraně, zajistili jsme výcvik jejich vojáků v naší zemi a tím pádem jim umožníme seznámit se se stavem a úrovní naší armády a její infrastruktury. Nyní je zapojíme přímo do výroby v našich zbrojovkách. 

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: red.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%