Svátek má: Dita

Politika

Velikost textu:

Stanjuro, to se vyplatilo! Peníze mizí z ČR nebývale rychle

Stanjuro, to se vyplatilo! Peníze mizí z ČR nebývale rychle

"Válečná daň" ministra financí Zbyňka Stanjury může za to, že peníze z Česka mizí závratnou rychlostí pryč. Dividendy ve velkém odtékají do zahraničí a Čechům zbydou opět jen oči pro pláč.

Zbyněk Stanjura, ministr financí
17. listopadu 2022 - 10:30

Deník Právo upozorňuje, že odliv dividend trhá rekordy, peníze z Česka odtékají nevídanou rychlostí. Ukazují to data České národní banky. Může za tím být i válečná daň ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). Na druhé straně to, co dělají zahraniční vlastníci firem, dělá i česká vláda kupříkladu se společností ČEZ.

Deník Právo upozorňuje s odvoláním na ČNB na fakt, že z České republiky nebývalou rychlostí odtékají peníze v podobě dividend vyplácených do zahraničí.

„Od počátku letošního roku se jedná o částku v objemu 225,5 miliardy Kč. Za období leden– září 2021 bylo podle předběžných dat vyplaceno 146,3 miliardy Kč,“ uvedla na dotaz Práva mluvčí České národní banky (ČNB) Petra Krmelová s tím, že za celý rok 2021 odešlo z Česka takřka 171 miliard korun.

 Jen za září letošního roku prý odteklo z Česka 52 miliard. Krmelová v této souvislosti také upozornila, že ve třetím čtvrtletí bývá odliv dividend z Česka tradičně nejsilnější.


„Rostoucí odliv dividend v posledních měsících může mimo jiné souviset s vyplácením podílů na zisku tuzemského bankovního sektoru z let 2019 - 2020, které bylo až do září 2021 omezeno ze strany ČNB kvůli pandemii covidu-19,“ řekl Právu analytik Komerční banky Jaromír Gec.

Podle listu nelze vyloučit, že odliv dividend zrychlil také kvůli chystanému startu windfall tax, ale analytici se prý k této úvaze nechtějí přímo vyjadřovat. Analytik UniCredit Bank Jiří Pour však upozornil, že poklesl objem investic, které byly reinvestovány v Česku. 

Také jsme psali:

„Míra reinvestovaných zisků klesla ze 41 procent na 28 procent,“ poukázal Pour. „Míra reinvestovaných zisků se vrátila z velmi vysokých úrovní na hodnoty blízké letům před pandemií zřejmě z toho důvodu, že pominuly důvody pro tvorbu polštáře opatrnostních úspor v souvislosti s pandemií,“ řekl Jiří Pour.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
47%