Svátek má: Laura

Politika

Velikost textu:

Současná architektura jako důkaz komického pokrytectví

Současná architektura jako důkaz komického pokrytectví

Známý herní vývojář a zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra kritizoval ve svém komentáři současnou architekturu i stavby, které jsou výplody fantazií klimakatastrofických proroků. 

Daniel Vávra, herní vývojář
13. prosince 2022 - 13:02

Jako jeden z důkazů naprosto komického pokrytectví naší doby považuje Vávra architekturu. 

„Jak jste si určitě všimli, žijeme v permanentní klimatické krizi. Což se projevuje tak, že nemůžete topit čím„ chcete a jak moc chcete, zakazují se různé věci, co moc žerou energii a každý sedlák, co si chce postavit chajdu, jí musí stavět "udržitelnou a nízkoenergetickou", jinak stavět nebude," začal svůj komentář Vávra.  

Také napsal, žekdyž si zajedete na největší bienále světové architektury do Benátek (což bude příští rok v červenci), budete si navíc připadat jako na největším setkání komunistů a ekologů na světě. Jenže podle Vávry pak vyjdete na ulici, rozhlédnete se kolem sebe, co tito proroci klimakatastrofy v reálu staví a potrháte se smíchy, neboť jediné co uvidíte budou skleněné a betonové kostky z bizarních materiálů s životností pár desítek let. Podle jeho slov tedy prakticky nejhorší možnou věc pro ekologii. 

„Proč? V létě je v tom vedro a musí se klimatizovat. V zimě je tam zima a musí se topit. Sklo má obří tepelné ztráty a v létě je jak skleník. Izolační vlastnosti úplně na hovno i ve srovnání s dvojitou sádrokartonovou deskou. Životnost bídná. Příšerná údržba, kdy se to musí každých pár týdnů celé oplachovat saponáty," napsal dále Vávra s tím, že i přesto tyhle baráky často dostávají ceny za to jak jsou eko, protože mají na střeše trávníček a solární panel a ve sklepě kompostér a místo garáží stojánky na kola. 


Vávra také podoktl, že kdyby nebyly ze skla, tak kromě toho, že stojí polovinu (náklady na stavbu a údržbu se taky projevují v ekologické zátěži), tak spotřebují třetinu energie na vytápění a klimatizování. 

„Srovnejte s kamenným barákem ze středověku. Stojí beze změny i po 500 letech. Klimatizaci nikdy nepotřeboval, protože akumuluje chlad ve zdech. Je postaven z přírodních materiálů a nepotřebuje recyklovat. Nemá se na něm moc co rozbít a údržba je minimální i po těch 500 letech. Omítku nepotřebuje každý měsíc omývat šampónem horolezec. Vytopíte ho jedněmi kamny. Je krásný a jezdí se na něj dívat turisti z celého světa," míní Vávra. 

Také jsme psali:

A na závěr dodává, že i přesto vám ho dnes nikdo nedovolí postavit, protože není eko, zato skleněnou hnusnou kostku závislou na elektrice od rána do večera ano. 

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%