Svátek má: Svatoslav

Politika

Velikost textu:

Roček: Sonda do mediálního řádění občana Středuly

Roček: Sonda do mediálního řádění občana Středuly

Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, se počínaje 22. únorem utrhl z řetězu. Stal se náhle velkým hráčem koronavirového politického opozičního chtíče.

František Roček, publicista
6. března 2021 - 06:20

Dosud jeho antibabišovské vystupování bylo jenom mírně ukecané. Na Středulově chování lze dobře dokumentovat jak politický boj mezi současnou vládou a opozicí je především o pózách, ne o koronaviru.

V únoru se Středulovo jméno v souvislosti s premiérem Andrejem Babišem objevilo po jednom článku ve dnech 13., 14. a 19. února. Např. i o tom, že Středula je jedním z českých spiklenců „Aspen Institute“,  mezinárodní neziskové organizace hájící zájmy globalistických elit USA. Teprve až od 22. února propukla velká středulovská hysterie. Od 22. do 28. února to bylo 112 mediálních výstupů o tom, jak parádní by byl totální lockdown, včetně vypnutí průmyslu, připomíná publicista František Roček.

V komentáři se Roček domnívá, že jednání tripartity, kterého se zúčastnil i Babiš a jeho ministři, využil Středula jako základ k hysterickým protivládním výlevům v médiích. A protože si Středula neviděl do pusy, postupně prozrazoval, že jde prostě o propagandistickou masturbaci.
 
Ústecký senátor Jaroslav Doubrava k předvolební válce uvádí: „Překvapila mě intenzita doslova primitivně agresivního jednání opozice vůči vládním koronavirovým opatřením. Projevují se i zákonitosti stáda tím, že reakce osob ve stádu se vzájemně posilují a postupně zintenzivňují. Agresivní směrování politického opozičního stáda vybičuje člověka k tomu, že všude vidí stopy chybného jednání nepřítele – babišovské vlády.“


Neokoukaný předvolební trubadúr?

Středula se v opoziční svaté válce zviditelnil originálním formátem hysterie: Barvitě popisuje své „prozření“ o neschopnosti vyjednávajícího vládního týmu.

Podle senátora Doubravy „spekuluje se kdo by měl nahradit stávajícího šéfa ČSSD Jana Hamáčka, o čemž se v ČSSD začalo koncem ledna živěji diskutovat. Šéf odborů Josef Středula může využít faktu, že nemá tolik másla na hlavě jako ministr zahraničí Tomáš Petříček, který má pověst beztvarého intelektuála a úslužného trouby.“

Je ještě jeden motiv: Podle Babiše Středula dělá vše, aby se zviditelňoval, protože chce kandidovat na prezidenta. Středula to nevyloučil.

Tvůrčí hysterie odboráře

Středula v poslední únorový týden si v médiích zajistil pozornost iluzí, že byl na jednání, kde přistihl vládní ministry a premiéra s kalhotami dole. Nejplastičtější projev středulovské hysterie je vi dět v článku „Vláda neví, co se děje ani co dělat, abychom se z toho dostali“ (26. 2. 2021 - Deník N)

V deníku interpretují Středulu takto:
  1. Středula tvrdí, že na jednání nezazněly žádné návrhy, jak situaci řešit. (I tak lze vykreslit informativní schůzku, na které je zjišťováno, co si obě strany myslí o problému a čím mohou přispět.)
  2. Také řekl: „ …Byl jsem svědkem jednání, které mi z lidského ani věcného hlediska nedalo jistotu, že pan premiér a potažmo vláda si uvědomují, co se v Česku děje. Nejsem si jist, že nás z této situace jsou schopni vyvést.“ Nebo na otázku „V čem je podle vás problém?“ odpověděl Středula: „Pan premiér v průběhu dne používal slovní výrazy jako pekelná, katastrofická a podobně… Očekával jsem, že vláda přijde s jasným plánem a na základě toho se nás zeptá, jestli jsme připraveni pomoci. Výsledek? Ani jedno, ani druhé.“
K tomu je třeba připomenout, že vládu po tripartitě čekalo i dlouhé odpolední jednání. K tomu lze dodat, že 22.2. v 5.22. hod. odpoledne se na twitteru pochlubila vláda: „Část jednání vlády nebylo na dálku, formou videokonference, ale zcela netypicky pro dnešní dobu se ministři setkali i fyzicky a jednání probíhalo ve Strakově akademii.“

Propagandistická masturbace


Středula si stěžoval, že byl uražený tím, že dopoledne premiér vyzval ministry, aby s partnery na tripartitě nemluvili o možných scénářích. Ale čemu se divit? Protože zatím nebylo ještě nic jistého.

Středulova neschopnost (záměrné nechtění?) pochopit tragickou jednoduchost pandemie koronaviru vyplývá z jeho prohlášení: „Vláda tvrdí, že se situace mezi březnem 2020 a březnem 2021 nijak nezměnila, když navrhuje stejná opatření. To podle mě rozhodně nevypovídá, že vláda ví, co se děje a jaké nástroje má použít, abychom se z toho dostali. To jsou důvody pro mou rozladěnost. Mám pocit, že kde nic není, ani smrt nebere.“

Tím sděluje Středula své mlhavé dojmy na úrovni hospodského klábosení u piva. Žádná přesná, jasná zdůvodnění jeho tvrzení s pomocí řetězce konkrétních ověřitelných faktů. Jedná se jenom o předvolební primitivní výkřiky.

Signálem předvolebního primitivismu je i Středulovo zdůrazňování, že očekává spásné rozhodnutí ihned. Prý čekal, že „vláda přijde s jasným plánem“.

Odborář si neuvědomil, že byl svědkem procesu několikadenního formování dalších opatření? Od pondělního odpoledne vládu čekala řada dalších jednání, než od pondělí 1. 3. byla zpřísněna protikoronavirová opatření.

Totéž v jiné variantě řekl 3. 3. 2021 pro info.cz: „První, co jsme samozřejmě čekali, bylo, že nám situaci (Babiš) vydefinuje, nastíní scénáře, požádá o naše stanoviska. Tedy že budeme hledat shodu na řešení této mimořádné situace. Že budeme společně hledat způsob, jak to zvládnout.“

Jenže, co vydefinovat, jaké nastiňovat scénáře? Jaká je situace ví každý v aktualizované verzi každý den na vládních webech i v médiích. Odborné rozhodování se formovalo a formuje řadu dnů postupně podle upřesňování vývoje situace. Dávaly se dohromady jednotlivé názory a návrhy.

Středula ukázal, že je v režimu divadelně - hysterického odmítání, když tvrdí: „(Jde) v podstatě o opatření, která byla loni na jaře. Lidem se tady komunikuje katastrofičnost situace, a následně přijdou s opatřeními, která odpovídají období rok zpátky.“

Senátor Doubrava upozorňuje: „Středula není schopný pochopit, že nelze dělat nic jiného než vloni, tedy ještě větší omezení kontaktů mezi lidmi a k tomu testování vybraných skupin obyvatelstva. Situaci zhoršují nebezpečnější mutace viru, které se objevily koncem roku. Očkování je dalším krokem, ale z dlouhodobější perspektivy.“Velikonoční lockdownová komedie

Středula si vysloužil pozornost i úsměvným nápadem: „My jsme vládě na základě její výzvy na návrhy řešení připomněli, že máme před sebou v dubnu velmi vhodný časový úsek na to, aby se čtyřdenní volno protáhlo na delší a pomohlo se tak naší epidemiologické situaci.“

Velmi nepříznivou situaci bylo třeba řešit hned, a on geniálně navrhl, aby proběhl lockdown až za měsíc! Navrhnout to někdo z babišovské vlády, byl by hned označen v médiích za idiota. Paradoxem je, že Středula v posledním únorovém týdnu vyčítal vládě liknavost a pomalé rozhodování, a sám navrhoval významnou uzávěru pohybu až za zhruba 35 dnů. Ale u mediálních šikulů se jaksi vytratila nesmyslnost Středulova návrhu lockdownu někdy za dlouhý měsíc!

Milan Kubek, prezident České lékařské komory sice souhlasil, že omezení průmyslu je nutné, ale odboráři „…mluvili o Velikonocích, to je za měsíc, to je prosím vás pozdě, ten virus na nás nepočká,“ řekl ( 3. 3. 2021 v 19:44 hod. na TV Nova.

Středula začal potichu couvat


Středulův návrh na uzavření ekonomiky berou někteří nadšeně, ale racionálně uvažující lidé se k tomu nepřiklánějí.  Proto 3. 3. 2021 v info.cz v rozhovoru uvedl, že „…naše návrhy vyvolávají emoce. Jenomže, my jsme neřekli, že chceme zavřít všechny továrny…. Já jsem formuloval, že je našim cílem využít velikonočních svátků, volna, které je celoevropské, a přejít na nějaký čas do svátečního režimu. Tedy, že plně funguje kritická infrastruktura, fungují nepřetržité provozy, vybrané služby pro obyvatelstvo, to všechno samozřejmě spolu s těmi opatřeními, která vláda přijala. Například omezení pohybu.“

Jde o vymlouvání, o upatlanou lež. Skutečně řekl: „… nejen čtyři dny přerušení práce, ale klidně celý týden pomohou omezit šíření nemoci…“

Chce vybruslit z toho, že navrhoval zastavení výroby. Mluvil prý jenom o přechodu do „svátečního režimu.“ Středula mlží, že navrhoval jenom sváteční režim, kdy „plně funguje kritická infrastruktura, fungují nepřetržité provozy, vybrané služby pro obyvatelstvo“.

Je to lež, protože to samé funguje, i když opatření nazveme plošným zastavením výroby čili lockdownem výroby. Snaží se tedy slovíčkařením vyvléknout z toho, co říkal o týden dříve?

Ale toho si nikdo nevšimne, protože Středulova nervozita se objevila jenom v jednom článku.

Sám odborářský boss se může spolehnout na média. Budou přiživovat jeho virtuální existenci v mediálním časoprostoru pomocí monotónních konstatování přebalených někdy i do otázek (ačkoliv jeho odpověď je od 22. 2. notoricky známá) jako např.:  „Měla by vláda alespoň na nějakou dobu zavřít i průmysl, respektive firmy, které nejsou nezbytné pro fungování státu?“ Na otázku odpovídal samozřejmě základní velkonosič ideje Středula (5. 3. 2021, irozhlas.cz).


Kritika uzavírání podniků

Kritika lockdownu firem zazněla již krátce po Středulově povídání. Není od věci připomenout např., co řekl Petr Novák, jednatel firmy Koyo Bearings ČR. Středulův nápad označil za populistický. (ČT 24, 23. 2. 2021, v 21:00 hod.)

V této relaci také zazněla otázka od Jana Rafaje viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy: „…na základě čeho pan předseda Středula říká, že přes Velikonoce týden uzavření podniků něco spraví? Co navrhoval pan Středula nemá obdoby v žádné ze zemí, které prostě fungovaly v krizi a dokonce ani Izrael to takto neměl.“

Zaznamenal jsem v tisku tvrzení, že Středulovo povídání ať vláda omezí služby i průmysl, sdílí nejen většina expertů, ale i někteří členové Babišova kabinetu. Ale to je jenom povrchní konstatování.

Neboť tvrdý lockdown je řešením v okamžiku, kdy selžou již téměř komplexní omezující opatření. Středulův nápad je stejně obecný jako, že do deště jsou fajn gumáky.

Zda zastavit i veškerou výrobu (kromě základních služeb a kritické infrastruktury) je záležitostí odborníků, kteří se musí vypořádat i s informacemi, že k vypnutí průmyslu letos při tvrdém lockdownu ve světě nedochází.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
28%
Ne
transparent.gif transparent.gif
44%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
28%