Svátek má: Dita

Politika

Velikost textu:

Pokud nezvítězí rozum, světu hrozí velké nebezpečí

Pokud nezvítězí rozum, světu hrozí velké nebezpečí

Maďarskému ministrovi zahraničí a obchodu Peteru Szjjártó se nelíbí, že už jen pouhá zmínka o dalším balíčku sankcí vyvolala další nárůst cen plynu na světovém trhu.

Peter Szijjarto
9. listopadu 2022 - 13:02

Maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó uvedl, že Maďarsko nepřijme sankce EU, které ohrožují jeho vlastní energetickou bezpečnost. Prohlásil to v návaznosti na nový balíček protiruských sankcí, které by mohly zahrnovat i jadernou energetiku. Místo nových sankcí by prý měl Západ s Ruskem obnovit dialog, jak se o to celou dobu snaží Maďarsko.

„Válka na Ukrajině trvá již osm měsíců a evropská ekonomika se potýká s problémy. Příjmy domácností mají reálně stále menší hodnotu kvůli vysoké inflaci, která je podporovaná protiruskými sankcemi,“ uvedl Szijjártó podle informací serveru abouthungary.hu.

Ministrovi zahraničí a obchodu se nelíbí, že už jen pouhá zmínka o dalším balíčku sankcí vyvolala další nárůst cen plynu na světovém trhu. V pořadí již devátý balíček by se mohl dotknout i jaderné energetiky, což je však pro Maďarsko červená linie.

„Jediná maďarská jaderná elektrárna pokrývá třetinu maďarské výroby energie a je klíčová pro udržení cen elektřiny pro domácnosti. Palivové tyče do jaderné elektrárny dodává výhradně ruský výrobce a palivové tyče jsou zárukou energetické bezpečnosti Maďarska v dlouhodobém horizontu,“ dodal Szjjártó.


Podle ministra zahraničí a obchodu je potřeba obnovit dialog Ruska a zejména Spojených států. 

„Současná situace na globální politické scéně představuje vážné nebezpečí pro svět, pokud nezvítězí zdravý rozum,“ uvedl Szijjártó s tím, že během studené války vedla nepřetržitá komunikace k odvrácení další světové války.

„My Maďaři se skutečně snažíme udržovat dialog s Rusy, ale kdykoli tak činíme, vždy čelíme nespravedlivým útokům, které označují naši zemi za spojence Rusů, ničitele evropské jednoty nebo Putinovy špehy,“ řekl Szijjártó a dodal, že Maďarsko chce pouze udržovat komunikaci.

Také jsme psali:

Klíčem k ukončení konfliktu na Ukrajině a nastolení míru jsou podle něj rozhovory mezi Ruskem a Spojenými státy. 

„Je třeba udělat vše pro to, aby nedošlo k přímé konfrontaci mezi NATO a Ruskem, protože takový konflikt by mohl vést ke třetí světové válce,“ varoval dále Szijjártó.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: youtube)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%