Svátek má: Laura

Politika

Velikost textu:

Obchodníci nás ždímou a mastí si kapsy, míní Kovanda

Obchodníci nás ždímou a mastí si kapsy, míní Kovanda

Ekonom Lukáš Kovanda se zamyslel nad vysokými cenami potravin. A také bez obalu prohlásil, jak nás tady v Čechách berou "na hůl". Podle něj za to můžou hlavně místní obchodníci, kteří vysokými maržemi dělají z potravin luxusní zboží. 

Lukáš Kovanda, ekonom
15. prosince 2022 - 10:30

Nenechte se holit jak ovečky. Nakupujte v Polsku, poradil českým spotřebitelům ekonom Lukáš Kovanda. Za vysoké ceny potravin dle něj mohou zejména obchodníci, kteří si „mastí kapsy“. Příkladem jsou dle něj třeba vejce, jejichž cena stoupla o 72 procent. Jinde ve světě ceny potravin již nerostou a výmluva na válku na Ukrajině prý už neplatí. Co se týče zmíněných vajec, občané sami snášejí důkazy o jejich neúměrném zdražení.

Vysílání pořadu CNN Prima NEWS "Co na to vaše peněženka" se neslo ve znamení debat o inflaci a cenách. ČNB totiž právě na začátku týdne zveřejnila meziroční odhad inflace za listopad, která pro některé překvapivě klesla pod 17 procent.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je ale stále příliš vysoká. A pozitivní vliv na ni může mít i to, že lidé budou dál jezdit nakupovat potraviny za hranice do Polska.

„Ale pomohl by také tlak spotřebitelů na to, aby se nenechali holit jako ovečky,“ dodal Kovanda s tím, že je nejdůležitější nalézt rovnováhu mezi českými spotřebiteli a místními prodejci.

Jako příklad uváděl ceny vajec, o kterých už se mluvilo, ale k ničemu to nevedlo. 

„Vejce patří k rekordmanům letošního zdražování. V aktuálních číslech vidíme zdražení o 72 procent. A když se pak zaměříme na to, o kolik vzrostla výrobní cena vajec, tedy za kolik je prodává ten chovatel, tak to od začátku roku zdražilo o 35 procent," řekl dále ekonom. 


„Není to zcela výhradně, ale z velké části to, že obchodníci zneužívají situace, mastí si kapsy, ždímou spotřebitele a ti si to nechávají líbit. To je třeba změnit,“ nabádal dále Lukáš Kovanda.

Cena vajec je předmětem vášnivých debat na internetových fórech už proto, že blížící se Vánoce představují díky cukroví a bramborovému salátu období, kdy spotřeba této potraviny výrazně stoupá.

Třeba na stránce POLSKO - nákupy, tipy a doporučení se už v listopadu hodně řešila cena vajec v českém Lidlu, kde se plato třiceti vajec prodávalo za 169 korun. Jeden z diskutujících přispěl fotografií z loňského roku, kde stejné plato stálo v akci 49,90.

„A můžete se v obchodech pos*at a nadávat. Kdybyste nebyli národ tupců, a nepodporovali to, tak by ta cena šla rapidně dolů a bylo by vše relativně v přijatelné hodnotě,“ napsal k tomu autor fotografie.

Rozpoutalo to vášnivou debatu, jestli větší zloději jsou výrobci nebo obchodníci, ale ve finále se fanoušci nákupní turistiky shodli, že mnohem raději nechají své peníze polským řetězcům a polskému státu.

S tím, že obchodníci zneužívají situace a lidé by si to neměli nechat líbit, souhlasil i Kovandův protihráč ve studiu pan Štěpán Křeček, který je členem poradního týmu premiéra Petra Fialy. Situace ale podle něj na maržích zneužívají i zemědělci. Lidé by to podle Křečka akceptovat neměli, ale jestli by do toho měla zasahovat vláda, to je problematické. 

Také jsme psali: 

Třeba nastavení cenových stropů by podle Křečka vedlo k rychlému vykoupení zboží a nedostatku na pultech. Optimálním řešením je podle premiérova poradce zvýšení konkurence na trhu. 

„Bylo by fajn, kdybychom přilákali nové obchodní řetězce, kdybychom i prostřednictvím antimonopolních zákonů přinutili řetězce, aby si více konkurovaly," uvedl Křeček, který se zároveň myslí, že si řetězce začaly ceny navzájem dorovnávat a trpí tím zákazník.

Podle Kovandy jsou lidé vyděšeni zprávami o válce nebo energetické drahotě, mají obavy z budoucnosti a proto jsou ochotni nakupovat i za ceny, které by nikdy dříve neakceptovali.

„Lidé, byť to zní zvláštně, peníze mají. Mají finanční polštář ještě z dob pandemie a ta energetická drahota zatím do té míry aby to nutilo změnit životní styl postihla asi dvacet procent domácností,“ vysvětlil dále Kovanda s tím, že díky tomu stále vidíme plná nákupní centra a mnozí z toho dovozují, že žádná krize není.

Čeští prodejci toho využívají a vytvářejí příběh o tom, jak je tu draho kvůli válce. Ve světě přitom cena potravin už stagnuje. 

„Ten příběh už by neměli používat, ale uslyšíme ho třeba ještě za půl roku. I když je to pravda třeba jen ze čtvrtiny,“ varoval dále Lukáš Kovanda.

Levnější nakupování za hranicemi je podle Kovandy jednou z možností, jak zákazníci mohou toto chování řetězců umravnit.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: youtube)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%