Svátek má: Alena

Politika

Velikost textu:

Nebojme se říkat: Česko v Mali žádné zájmy nemělo, nemá a mít nebude

Nebojme se říkat: Česko v Mali žádné zájmy nemělo, nemá a mít nebude

Bývalý český prezident Václav Klaus se v nedělní Partii Terezie Tománkové na stanici CNN Prima NEWS vysilané 5. července 2020 rozpovídal třeba i o tom, proč nemáme kupovat drahé Pandury?

Bývalý prezident, premiér, ministr financí Václav Klaus senior
6. července 2020 - 08:40

A proč je česká armáda v Mali?

Václav Klaus se totiž zabýval problémem nákupu zbraní a míníl, že by česká vláda měla přehodnotit některé plánované nákupy drahé vojenské techniky. Zmínil konkrétně zvažované pořízení obrněnců Pandur, jimiž vláda hodlá modernizovat českou armádu.

Jak říkám ...
„Nebál bych se ani zrušit některé obří výdaje státu na obranu a podobně. Protože jestli někde v cizině koupíme Pandury za 55 miliard, tak tím u nás s koronavirem nic neděláme, maximálně pomáháme zemi, která ty Pandury vyrábí. Naší ekonomice tím vůbec nepomůžeme,“ oznámil  Klaus.

Web televizní stanice, na které rozhovor byl vysílaný, připomenul, že  Pandury vyvynula rakouská firma Steyr, která je součástí amerického koncernu General Dynamics European Land Systems a to, že vláda koncem loňského roku schválila dokument Koncepce výstavby české armády do roku 2030, v němž mimo jiné právě s nákupem těžké samohybné techniky počítá.

Na námitku moderátorky, že Česká republika má závazek vůči NATO vydávat na obranu alespoň dvě procenta HDP, Václav Klaus odpověděl, že se nám tak vysoké výdaje na obranu stejně nikdy nedařilo plnit.

Jak říkám ...
„My bychom hlavně měli vydávat jakékoli peníze smysluplně. Úkolem naší armády je hlídat tuto zemičku, nikoli bojovat v Afghánistánu nebo Mali. V Mali má dlouhodobé zájmy Francie. Česká republika tam nikdy žádné zájmy neměla, nemá a mít nebude. A nebojme se to říkat,“ prohlásil Václav  Klaus s pochybností o vydávání dvou procent HDP na obranu.

Web televizní stanice, na které rozhovor byl vysílaný, připomenul, že čeští vojáci v Mali působí od roku 2013, cvičí tamní vojáky. Letos v červnu brigádní generál František Ridzák převzal velení výcvikové mise Evropské unie v Mali (EUTM). Česká armáda tak poprvé ve své historii vede mezinárodní vojenskou misi.

Ovšem za jakou cenu, ptají se Prvnizpravy.cz.Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu Prvnizpravy.cz   zde ...

(ps, Prvnizpravy.cz, cnn.iprima.cz, foto: cnn.iprima.cz)