Svátek má: Leona

Politika

Velikost textu:

Milion otazníků a vykřičníků kolem ministr Blažka (ODS)

Milion otazníků a vykřičníků kolem ministr Blažka (ODS)

Šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta se na svém facebookovém profilu vyjádřil k ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) a také k představené novele zákona o státních zástupcích. 

Robert Šlachta, hnutí Přísaha
10. listopadu 2022 - 10:30

Podle Roberta Šlachty není cílem představené novely zákona o státních zástupcích nic menšího než ovládnutí této složky státu.

„Všech milion otazníků a vykřičníků, které jsou a byly kolem Blažka na Ministerstvu spravedlnosti, dostalo minulý týden jasnou podobu. Představil novelu zákona o státních zástupcích, jejímž cílem není nic menšího než ovládnutí této složky státu,“ domnívá se Šlachta.

„Blažek navrhl omezit funkční období nejvyššího státního zástupce. To je první a poslední dobrá věc celé novely. Nejvyšší státní zástupce sice bude mít funkční období na dobu sedmi let, ale může být kdykoliv vládou odvolán. Blažek to odůvodňuje tím, že vláda odpovídá za fungování nejvyššího státního zástupce a soustavy, a tím pádem musí mít možnost je odvolávat,“ zmínil Šlachta s tím, že je to naprostý nesmysl.

„Taky policejní prezident je přece volen na funkční období, ale ministr vnitra ho nemá možnost kdykoliv odvolat,“ podotkl dále šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta.


Dalším kontroverzním bodem novely je podle něj to, jak se budou vybírat vedoucí státní zástupci. 

„Podle nového návrhu má proběhnout výběrové řízení. Ale pozor! I když v tomto výběrovém řízení uchazeč zvítězí, ministr spravedlnosti ho nemusí ustanovit do funkce. Šílené? Rozhodně! Co tedy bude výsledkem? Dosazování lidí do funkcí, kteří výběrové řízení sice nevyhráli, ale o to víc plně vyhovují ministru spravedlnosti,“ sdělil Šlachta.

„A poslední věc. Momentálně se nejvyšším státním zástupcem může stát pouze člověk ze soustavy státního zastupitelství. Díky této novele se nejvyšším státním zástupcem může stát kdokoliv a vůbec nemusí mít zkušenosti z práce v zastupitelství. Třeba advokát. To je za nás špatně. Nejvyšší státní zástupce MUSÍ mít zkušenost zevnitř zastupitelství, ne z ‚opačné strany‘. Když ODS před volbami mluvila o spravedlnosti a změně v nejvyšším státním zastupitelství, šla mi husina po zádech. Teď jsem přesvědčen, že husina musí jít i vám," doplnil Šlachta. 

Také jsme psali:

Podle něj se ODS jednoznačně snaží ovládnout a zpolitizovat státní zastupitelství. V momentě, kdy nefunguje státní zastupitelství nezávisle a spravedlivě, nemůžete totiž podle Šlachty dělat žádné velké kauzy. Žádnou korupci. Žádný Dozimetr, STOKU nebo Nagyovou. Šlachta tvrdí, že policie může vypátrat a vyšetřit cokoliv, ale pokud se nemůže spolehnout na nestrannost státního zastupitelství, tak v tom zůstane samotná.

„A s ní i všichni občané České republiky, kteří si zaslouží stejnou spravedlnost. Konečně pro všechny,“ zakončil svůj příspěvek šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: fb)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%