Svátek má: Laura

Politika

Velikost textu:

Manipulace v ČT aneb jak se "tlačí" Nerudová

Manipulace v ČT aneb jak se "tlačí" Nerudová

V souvislosti s nadcházející volbou prezidenta čelí Česká televize vyšetřování kvůli manipulaci ve zprávách. A nejde o první případ, kdy pochybila. Neetické a nejspíš i protiprávní jednání ČT může narušit férový průběh prezidentských voleb.

Nerudová v ČT
10. prosince 2022 - 09:01

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání začíná řešit zpravodajství České televize před nadcházejícími volbami prezidenta. Chce vysvětlení, proč u jednoho ze zpravodajských příspěvků pojednávajícím o kandidatuře 12 uchazečů, byla zveřejněna jen fotografie Danuše Nerudové.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání informovala, že v rámci své kompetence žádá Českou televizi o podání vysvětlení, z jakého důvodu byla ke zpravodajskému příspěvku Dokumenty k prezidentské kandidatuře dodalo 12 uchazečů, odvysílaného jako součást zpravodajské relace Zprávy v českém znakovém jazyce, jako obrazový doprovod zvolena fotografie zachycující výhradně jednu z kandidátek na post prezidenta České republiky Danuši Nerudovou. 

„Už dvanáct zájemců o prezidentský post odevzdalo na ministerstvu vnitra potřebné dokumenty. Zda uchazeči o nejvyšší ústavní funkci splnili všechny zákonné povinnosti, bude jasné před koncem měsíce. Úředníci budou kontrolovat hlavně podpisy pod peticemi. Už teď ale vědí, že v některých případech došly dokumenty neúplné. Počet potenciálních kandidátů se ještě zvýší. Někteří totiž využijí úplně poslední dny a dokumenty odevzdají těsně před uzávěrkou. Tedy do úterý 8. listopadu do 16 hodin," zaznělo ve zprávách odvysílaných Českou televizí v polovině minulého měsíce. 


Po celou dobu čtení a znakování této zprávy byla k vidění skutečně jen fotografie Danuše Nerudové. Veřejnoprávní Česká televize by přitom podle zákona měla velmi dbát na politickou nestrannost. V jeho § 2, odst. 2, písm. a) je jako úkol veřejnoprávního vysílání výslovně uvedeno „poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů“.

Podle Etického kodexu Česká televize například „poskytuje nestranné a nezávislé zpravodajství, informace a komentáře“. Také si musí zakládat na otevřenosti, nestrannosti a nezávislosti. Výrazná preference jedné z kandidátek v obrázcích reportáže o všech kandidátech je podle RRTV důvodem k zahájení řízení.

Není to poprvé, co je předvolební zpravodajství ČT terčem kritiky. Pravidelně je zpochybňován způsob výběru hostů do předvolebních debat. Zejména poté, co byl v minulých volbách jako podklad pro rozhodování vybrán nikoliv volební model, ale průzkum „volebního potenciálu“.

Také jsme psali:

Před sněmovními volbami 2021 si stěžovala koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků, které moderátor Jakub Železný přes sociální sítě vzkazoval, že patří do politického suterénu pořadu Politické spektrum.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má coby orgán odpovídající za veškeré televizní a rozhlasové vysílání v zemi mandát k řízení i v otázkách dodržování zákona. Nedávno si u ní například úspěšně stěžovali lidé ze skupiny Zdravé fórum, kteří byli dehonestováni v pořadu Newsroom ČT24.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%