Svátek má: Gabriel

Politika

Velikost textu:

Lipavský: S Katarem energetické smlouvy uzavírat nebudeme

Lipavský: S Katarem energetické smlouvy uzavírat nebudeme

Český stát přímo s Katarem energetické smlouvy uzavírat nebude, prohlásil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Co to pro Českou republiku bude znamenat a jaké jsou pro to důvody?

Jan Lipavský, ministr zahraničí
29. října 2022 - 13:02

Zájem o diplomatické styky s Katarem v Evropě stoupl po začátku ruské invaze na Ukrajinu a v souvislosti se související energetickou krizí. Blízkovýchodní země je největším světovým exportérem zkapalněného plynu (LNG) a má třetí největší zásoby ropy i zemního plynu na světě. 

Po ne příliš vydařené nedávné návštěvě katarského emíra Tamima bin Hamada Sánía, který poté, co mu bylo odmítnuto účastnit se večeře pro 50 státníků u příležitosti summitu EU v Praze, nečekaně a předčasně z naší země odjel, nám nyní ministr zahraničních věcí Jan Lipavský oznámil, že Česká republika smlouvy napřímo s Katarem uzavírat nebude.

Podle Lipavského nebude Český stát uzavírat smlouvy přímo, protože to prý mají na starosti soukromé firmy dodávající energetické suroviny na český trh. Případné dodávky zemního plynu z Kataru jsou podle Lipavského tématem spíše pro přespříští zimu, ne však pro tu nadcházející. 

"S Katarem Česká republika energetické smlouvy uzavírat nebude, od toho máme soukromé společnosti, které dodávají energetické suroviny na český trh. Ale musíme se bavit o celkových globálních evropských řešeních," prohlásil Lipavský.

Lipavský také považuje za nutné vytvářet stabilní prostředí pro plánování podnikatelských investic. Katarská strana dnes podle něj kritizovala evropskou politiku ohledně snižování emisí oxidu uhličitého. 

"Oponoval jsem, že pokud chceme zabránit klimatické změně, tak na tom musíme pracovat, musíme si ty cíle klást," řekl Lipavský. V principu podle něj ale nejde o novou kritiku.


Ke kritice některých odborníků, že se Evropa při odklonu od ruských energetických surovin přiklání v případě Kataru k jinému autoritářskému režimu, Lipavský uvedl, že se na věc dívá pragmaticky. 

"Pokud chceme zajistit energetické dodávky surovin, ale i jiných materiálů, kovů do Evropy, tak je musíme kupovat od toho, kdo nám je ochoten je prodat," řekl Lipavský.

Lidskoprávní agendu Česko podle něj přednáší typicky v Radě OSN pro lidská práva i s partnerskými zeměmi. "Na druhou stranu, pokud Evropa bude závislá na těchto dovozech, tak vlastně není úplně jiná cesta než realizovat ty dodávky," dodal současný ministr zahraničních věcí Lipavský. Důležité podle něj také je, aby si Evropa vybudovala v budoucnu vlastní nezávislost.

Také jsme psali:

Premiér Petr Fiala po nedávném jednání s katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním v Praze uvedl, že Česko je pro Katar jedním z preferovaných partnerů v rámci těžby zemního plynu v Severním poli. Jde o obří podmořské pole zasahující do íránských vod. Katar disponuje třetími největšími zásobami zemního plynu na světě a je jeho největším exportérem.

Český velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký ve středu novinářům v Dauhá řekl, že spolupráce Česka s Katarem v energetice je možná spíše ve střednědobém horizontu než v krátkodobém. Nutné je podle něj sladit načasování, cenu a množství.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%