Svátek má: Laura

Politika

Velikost textu:

Když se dva perou, třetí se směje. Danuše vs. Pavel

Když se dva perou, třetí se směje. Danuše vs. Pavel

Generál ve výslužbě a prezidentský kandidát Petr Pavel si není jistý, zda by na základě toho, co se nyní dozvídá, vyjádřil ve druhém kole podporu Danuši Nerudové za předpokladu, že by se do něj dostala ona a on nikoli.

Ilustrační foto
16. prosince 2022 - 10:30

Toto Pavlovo vyjádření zamávalo českým mediálním prostorem a dokonce se začínají objevovat i názory o odložení prezidentských voleb.

„Zpočátku jsem měl celkem jasno, ale musím říct, že teď, po tom, co se dozvídám, a také i z častějších osobních kontaktů, bych ještě asi vážil,“ vyjádřil se podle serveru novinky.cz Pavel k dotazu ohledně podpory Nerudové v případném druhém kole prezidentských voleb, do kterého by se dostali Danuše Nerudová a Andrej Babiš.

Jeho prohlášení vzbudilo nejen velký rozruch, ale u mnoha lidí také velkou deziluzi z toho, že se Pavel nedrží cíle, kterým je porazit Andreje Babiše, ať už se prezidentem stane kdokoli jiný.

„Byl jsem si naprosto jistý tím, že Danuše Nerudová by byla lepší varianta než Andrej Babiš. Dnes už si tím tak úplně jistý nejspíš nejsem. Ale přesto se ještě pořád přikláním k ano,“ uvedl prý Pavel s tím, že některé věci, které se objevují kolem Danuše Nerudové, mu nahánějí obavy, a nechce tedy říct kategoricky ano, nebo ne. A situaci dle jeho slov vyhodnotí až těsně před volbami. 

Na sociálních sítích se jeho vyjádření nesetkalo s pochopením.

„Drtivá většina voličů Pavla i Nerudové chce hlavně porazit Babiše. A je jim vcelku jedno, jestli ho nakonec setne Pavel, nebo Nerudová. Co napadne říct generála: „Já jsem začal trochu pochybovat o podpoře pro Nerudovou.“ Jakože jak moc mimo musíš být, když tohle řekneš,“ napsal k tomu třeba sázkař Michal Syrový.

Své si k tomu na svém twitteru řekl i publicista Zdeněk Šarapatka.

„Tímhle to pro mě skončilo,“ naznačil, jak ho Pavlovo vyjádření poznamenalo a citoval generála Pavla, který o Nerudové řekl, že si byl naprosto jistý, že by byla Nerudová lepší varianta než Andrej Babiš, ale dnes už si tím tak úplně jistý není. 

Na námitky některých diskutérů, že to třeba generál Pavel nemyslel vážně a že kampaň začne až v lednu, Šarapatka naznačil omezenost některých voličů.

„Víte, možná to patří do kampaně, ale voliči za roh fakt nevidí. KAŽDÝ veřejný výrok horkého kandidáta/kandidátky (sic!) měsíc před volbou je pro ni zásadní. Tvrzení, že to pan Pavel ‚nemyslí vážně‘, je přinejmenším odvážné. Relativizovat ex post chybu je k ničemu,“ napsal dále Šarapatka.


Se zajímavým odkazem na diskusi Danuše Nerudové v Berouně přispěchala i jedna diskutérka a doplnila ho poznámkou, že Nerudová by Pavla také nevolila. Další diskutující Šarapatkovi připomněl chování Nerudové a nabídl tak vysvětlení Pavlova vyjádření.

„Všiml jste si, jak v poslední době najela Danuše na populistickou vlnu? Viz "Vláda by neměla jezdit do Kyjeva, ale do Karviné" (což bylo taky řečené nešťastně, jedno nevylučuje druhé). Generálovi se populismus příčí. Proto si není jistý, zda by podpořil populistku. To je celé.“

Pochopení pro generálova slova našli i další.

„To je PP povinnost podporovat Danuši? To nemyslíte vážně! Ona někdy vyjádřila podporu generálu Pavlovi? Jestli bude ve finále DN a AB, k volbám nepůjdu. Původně jsem jí chtěla volit. Už je mi chováním protivná, nevěřím ji. Nesnesla bych, aby se ta narcistka oháněla mým hlasem,“ objevilo se v diskusi. 

Pavlův postoj bezesporu pohne i volebními preferencemi těch, kteří ještě nebyli rozhodnuti. Příkladem je energetický poradce a akcionář ČEZ Michal Šnobr, který na svůj twitter napsal, že chápe, na jaké hlasy je namířeno, ale podle něj i jen letmo nyní zvažovat teoretickou podporu Babiše na úkor Danuše Nerudové je hrubka. 

S volebním hlasem nemůže po svém vyjádření počítat generál Pavel ani v případě Lukáše Valenty, pirátského příznivce a komentátora politických událostí.

„Pane generále Pavle, dnes jste prohlásil, že si nejste jistý, že byste podpořil Danuši Nerudovou proti obžalovanému mafiánovi Andreji Babišovi. To trochu mění můj pohled na vaši osobu a rázem si nejsem jistý, jestli vás můžu volit, což jsem původně plánoval. Váš výrok je ostudný,“ napsal a na jiném místě dodal, že má pocit, že by bylo dobré dát na Karla Janečka a prezidentskou volbu odložit, neboť podle něj není evidentně úplně vhodná doba na to, aby se takové věci teď konaly.

Také jsme psali:

Jasno má i bývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek, který se vyjádřil ve smyslu, že si myslel, že ač podporujeme generála Pavla, či Danuši Nerudovou, máme všichni jasno, neboť podle něj je největším zlem Andrej Babiš a je potřeba podpořit proti němu jednoho či druhého. 

„Zřejmě to u exkomunistů tak jasné není, krev není voda. Nejlépe tedy bude žádného exkomunistu nevolit,“ napsali na svůj twitterový účet bývalý ministr financí Miroslav Kalousek a aby nenechal nikoho na pochybách, jak to myslel, tak později ještě lidem poradil, aby do toho nepletli nenávist, lásku či jinou emoci a nesnažili se to hloupě okecat. 

Podle Kalouska je to naprosto jasné, neboť největším zlem je Babiš, on proti němu ochotně ve druhém kole podpoří kohokoli z ostatních kandidátů a generálovi vzkázal, že pokud o tomhle pochybuje, je sám o sobě rizikem.

Horká fáze kampaně nás teprve čeká, ale určité paralely s minulými volbami tu jsou. "Všichni", tedy alespoň takto to bylo prezentováno většinou médií, byli proti Zemanovi. A jak to dopadlo a co na to řekl lid odevzdáním svých volebních lístků, už víme. Navíc jedno staré české pořekadlo praví, že když se dva perou, třetí se směje.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: fb)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%