Svátek má: Laura

Politika

Velikost textu:

Hospodářská politika vede k ožebračování milionů domácností

Hospodářská politika vede k ožebračování milionů domácností

Odborníci ani politici se nemohou shodnout, zda bude počet krachujících firem a propuštěných zaměstnanců skokově narůstat, nebo zda ho lze udržet v nějakých mezích. A je jisté, že oba zmíněné jevy nastanou.

Miroslav Ševčík
11. prosince 2022 - 09:01

Ekonomická situace českých firem a situace na pracovním trhu v příštím roce jsou stále více diskutovaná témata, která rezonují českým politickým i mediálním prostorem. Odborníci ani politici se nemohou shodnout, zda bude počet krachujících firem a propuštěných zaměstnanců skokově narůstat, nebo zda ho lze udržet v nějakých mezích. Že ale oba zmíněné jevy nastanou, je jisté. Své k tomu řekli děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík, poradce premiéra Štěpán Křeček a hlavní ekonom Trinity Bank a komentátor ekonomického dění Lukáš Kovanda.

Zatímco poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček se na CNN Prima NEWS vyjádřil v tom smyslu, že propouštění zaměstnanců nebude tak dramatické, jak mnozí očekávají, Ševčík avizoval možný počet nezaměstnaných na konci příštího roku na dvojnásobné úrovni toho letošního.

Křeček svůj pohled na věc opírá o velké množství neobsazených pracovních míst a o velmi nízkou nezaměstnanost, která u nás panuje.

„Velké propouštění není nevyhnutelné. Česká republika v oblasti nezaměstnanosti vstupuje do předpokládané recese v nejlepší pozici ze všech zemí Evropské unie. Pořád máme 300 tisíc neobsazených míst, takže jsem přesvědčen, že firmy budou nejdřív rušit právě tato místa,“ uvedl Křeček.

Odlišně ale situaci vidí právě ekonom Miroslav Ševčík, který je v tomto ohledu spíše pesimistou a podle CNN Prima NEWS předpovídá za rok až půl milionu nezaměstnaných. V současné době jich máme zhruba 250 tisíc.


„Já situaci nevidím tak růžově, neboť z důvodu násobně zvyšujících se nákladů na energie jsou firmy na hraně,“ uvedl děkan Ševčík s tím, že z vlastní zkušenosti ví, že některé firmy kvůli drahým energiím zvažují ukončení činnosti. 

Ševčík je také toho názoru, že na konci příštího roku můžeme mít až půl milionu nezaměstnaných. A zmínil se také o důchodech s tím, že reálné důchody poklesnou. 

„To jsou ty obavy, které mě vedou k tomu, že příští rok bude opravdu velmi špatný a jestliže se nezmění hospodářská politika, nejen u nás, ale i v rámci Evropské unie, tak to povede k ožebračování milionů domácností v rámci všech zemí Evropské unie,“ řekl důrazně Ševčík.

A ohledně nezaměstnanosti mu dal za pravdu v jiném pořadu CNN Prima NEWS hlavní poradce Trinity Bank Lukáš Kovanda když řekl, že míra nezaměstnanosti poroste v příštím roce do výše, na kterou Češi nejsou z uplynulé řady let zvyklí. Podle jeho odhadů by to mohlo být v krajním případě na úrovni odpovídající pěti procentům. 

„Propouštět budou zejména energeticky náročné provozy, jako jsou sklárny, slévárny, ocelárny, ale také pekárny či firmy a podniky, které mají nízké marže, takže nemají dostatečný finanční polštář pro zvládání krizí,“ řekl Kovanda.

Exklusivní rozhovor s Jaroslavem Baštou:

Nezávisle na debatě mezi Ševčíkem a Křečkem se Kovanda vyjádřil i k argumentu Fialova poradce, že v České republice je stále spousta neobsazených pracovních míst. Podle Kovandy to propuštěným nepomůže.

„Vážně hrozí, že případná nová práce bude mnohem hůře mzdově ohodnocená a že nebude odpovídat kvalifikaci (dříve) propuštěných. V Česku je sice stále kolem 300 tisíc volných pracovních míst, ale na drtivou většinu z nich, zhruba 270 tisíc, není třeba ani maturita,“ prohlásil Fialův ekonomický poradce.

Server cnn.iprima.cz k tomu ještě dodal, že podle Kovandy si propuštění lidé, kteří si budou chtít udržet mzdové ohodnocení, často budou muset doplnit kvalifikaci, na což by měli myslet už nyní, pokud mají pocit, že je jejich pracovní místo ohroženo.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: youtube)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%