Svátek má: Dita

Politika

Velikost textu:

Duka varoval před českou nenávistí k Rusům

Duka varoval před českou nenávistí k Rusům

Arcibiskup Dominik Duka varoval před šířícím se strachem, jehož hlavními důvody jsou podle něj probíhající válka na Ukrajině, energetická krize a v neposlední řadě také zdražování. 

arcibiskup Dominik Duka
14. listopadu 2022 - 13:02

„Už řadu let, před vypuknutím této velké krize papež František řekl, že svět je ve třetí světové válce, kterou dostáváme po kouskách. Ale myslím, že v informačním propojení, kdy denně můžeme být svědky zemětřesení, válečného konfliktu, nějaké epidemie, se nám najednou svět propadl do jakési změti pouhé hrůzy,“ připomněl Duka úvodem slova papeže Františka.

Duka je přesvědčen, že strach prorůstá naší společností víc, než kdy dříve. A právě před strachem v rozhovoru pro Rádio Universum varoval. Duka si myslí, že si v naší společnosti mnozí lidé často až v antiruské mentalitě léčí své komplexy z minulosti.

Arcibiskup si dále vysvětluje vypjatost války na Ukrajině tím, že se zde schází celé 20. století, celý určitý historický úsek našich dějin. A také varoval, že toto ohnisko je nesmírně výbušné, když si uvědomíme vazby, které byly v rámci Ruska, a pak v rámci Sovětského svazu.

„A teď jsme konfrontovaní s tím, že jsme byli národ a stát, který byl celou éru rusofilský, a proto tak snadno zvítězil i komunismus, a probudil nás 21. srpen. Ale přece jenom v sobě, v paměti, i v našich rodinách, poneseme naše určitá selhání, kolaborace se samotným ruským aspektem. Myslím, že se nám v mentalitě, jak jednotlivců, tak v kolektivní mentalitě, vytváří až nenávist, která je z hlediska skutečného humanismu nebo z křesťanského hlediska nepřijatelná!“ řekl Duka a hned dodal:


„Já přece musím stále vědět, že když nebudu schvalovat postoje Putina, tak ale nemohu říci, že všichni Rusové jsou jako Putin. To nemohu. Tak jako jsme se museli vyrovnat s kolektivní vinou, nebo jsme museli odmítnout kolektivní vinu německého národa, a rozlišit mezi nacisty a Němci, tak musíme rozlišovat stále. Ale nás tahle situace takto otevřela.“

Podle arcibiskupa Duky bychom si měli všichni uvědomit, že válka není tím nejšťastnějším řešením, protože čím víc my budeme stupňovat nenávist, tak tím válku nevyhrajeme. Duka podotkl, že válku nevyhrály armády, které nenáviděly protivníka, ale které věděly, o co jim jde. A následně také řekl něco o nepřiměřené nenávisti ke všemu ruskému. 

„Já vidím určitý problém v tom, že v naší společnosti si teď mnozí v neodůvodněné, až antiruské mentalitě, nebo nenávisti vůči tomu, co je ruské, vlastně léčí určitý komplex svého selhání v těch dobách předchozích,“ prohlásil arcibiskup. A byla to prý plíživá nenávist, protože jsme jednak nedokázali dostatečně kriticky zhodnotit to, co se odehrálo od roku 1948, nebo co se odehrálo za celou dobu komunismu, socialismu.

Také jsme psali:

„Měli jsme se k tomu období kriticky postavit, a uvědomit si, na čem se budovalo. Na čem budoval únor 1948? Na závisti, nenávisti a na, bych řekl, vybuzených emocích,“ prohlásil dále Duka, podle kterého demokracie předpokládá člověka v nejvyšší, ideální formě bytosti. 

„Masaryk řekl, že demokracie předpokládá mravnost, zbožnost, odpovědnost. Čili to jsou skutečnosti, bez kterých nemůže existovat. Demokracie potřebuje svobodu,“ řekl dále arcibiskup Duka. Arcibiskup také varoval před strachem, který podle něj sílí.

„Podrobit se strachu je do jisté míry největší katastrofa, protože ve strachu člověk spáchá i největší zločiny.“  

Podle Duky provází lidstvo opakovaně úpadek společnosti, který střídá katarze, ve které ale podle něj spočívá i určitá naděje. Podobné rány osudu jsou podle Duky třeba chápat jako zkoušky a výzvy, kterým je nutno porozumět a vypořádat se s nimi.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: fb)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%