Svátek má: Dita

Politika

Velikost textu:

Dokonalá ukázka absurdnosti počínání vládní pětikoalice

Dokonalá ukázka absurdnosti počínání vládní pětikoalice

Debata o windfall tax v naší poslanecké sněmovně byla podle předsedy PRO Jindřicha Rajchla dokonalou ukázkou absurdnosti počínání vládnoucí pětikoalice.

Jindřich Rajchl (PRO)
29. října 2022 - 10:30

Touto větou začal Rajchl své zamyšlení a hned v úvodu svého nového facebookového příspěvku přidal několik důvodů.

Podle Rajchla Piráti neznající či ignorující základní zásadu o zákazu daňové retroaktivity požadovali její zavedení už pro letošek. Nakonec jim asi někdo přece jen vysvětlil, že je to úplná blbost, tak si tenhle neomarxistický trhák nakonec odpustili, míní Rajchl.

Rajchl dále napsal, že kvůli těmto pološíleným nápadům dramaticky klesla cena akcií ČEZ a ministr financí Zbyněk Stanjura si v rozpočtu pro příští rok nakreslil 85 miliard, které ale nikdy nedostane.

Rajchl se také pousmál tomu, že při projednávání tohoto návrhu se dokázali pohádat všichni se všemi, a to i v rámci koalice.


A jaký je podle Rajchla výsledek? Firmy, které by měla postihnout tato "válečná daň" zavedená ve státě, kde žádná válka není, se na příští rok se svými daňovými poradci dokonale připraví, navýší nákladové položky a zakouzlí s příjmy (přesun do budoucích let atd.), takže Stanjura nakonec nedostane ani třetinu z toho, co si ve svých psychadelických představách odtržených od reality vymodeloval, napsal Rajchl. 

Rajchl naopak tvrdí, že řešením není vymýšlení dalších dodatečných daní, nýbrž razantní tlak na snížení cen energií formou odchodu z lipské burzy, odstoupení ze systému emisních povolenek a uzavření dlouhodobého kontraktu na dodávku plynu. Tyto kroky by vedly totiž podle Rajchla k razantnímu snížení inflace, jakož i cen mnoha dalších komodit, jejichž výroba je na výši cen vstupních energií bytostně závislá.

Také jsme psali:

„Výsledkem by byly nižší ceny energií pro firmy i občany, snížení inflace, která požírá jejich úspory, výrazné zvýšení konkurenceschopnosti našeho průmyslu i zemědělství a masivní povzbuzení ekonomického růstu. Zjednodušeně řečeno - velké korporace by vydělaly méně, lidem by zbylo víc peněz, stát by bohatnul a žádná válečná daň by nebyla potřeba," napsal dále Rajchl s dovětkem, že k tomu bychom museli mít v čele naší vlády zkušené a odvážné politiky a nikoliv sebranku zbabělců třesoucí se pouze o svá teplá křesílka, uzavřel Rajchl.

Jeho údiv nad počínáním vládní pětikoalice mu nejspíše nedal spát, protože později celou situaci ještě krátkým komentářem doplnil:(nov, prvnizpavy.cz, foto: fb)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
39%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
47%