Svátek má: Laura

Politika

Velikost textu:

Diplomatická ostuda a přešlapy Pavla Fischera

Diplomatická ostuda a přešlapy Pavla Fischera

Moderátorka a publicistka Jana Bobošíková natočila další díl svého internetového pořadu Aby bylo jasno. Tentokrát se v něm zaměřila na již dříve neúspěšného prezidentského kandidáta Pavla Fischera a jeho kauzu z roku 2008.

Pavel Fischer
10. prosince 2022 - 10:30

„Když byl skautem, koupil si tankistickou bundu Československé lidové armády. Ta bunda mě fascinovala,“ přiznal se Fischer na jednom videu starém pět let, kdy kandidoval na prezidenta poprvé.

„Fascinace Československou lidovou armádou později ustoupila mládeneckému vzdoru. Nebudeme říkat, že se Pavel Fischer překabátil, ale koupil si novou. Vyměnil ji za tu správnou - západní,“ prohlásila Bobošíková a pustila ukázku, ve které Fischer sám řekl, že tankistickou bundu ČSLA nahradila bunda Bundeswehru.

Moderátorka na to konto dále prozradila, že Pavel Fischer neabsolvoval povinnou vojenskou službu, nýbrž náhradní civilní službu a to u pražského arcibiskupa, kde podle Bobošíkové zvedal telefony a dělal šoféra biskupu Lobkowitzovi.

Bobošíková také upozorňovala na to, že Fischer v minulosti byl připraven vyznamenat bratry Mašíny jako mladíky, kteří ve své době prokázali příkladnou odvahu a chovali se jako vojáci. Těmi se později v USA také stali.

„Shrňme to, budoucí případný vrchní velitel ozbrojených sil si liboval ve vojenských bundách, povinnou vojenskou službu strávil tak, že přepojoval biskupům telefon a bratři Mašíni, kteří bojovali s režimem, byli podle něj vojáci, i když v té době vojáci nebyli,“ pronesla Bobošíková s tím, že pokud by se Fischer stal vrchním velitelem ozbrojených sil, pak se máme na co těšit.

„To ale není nic, co se stalo, když byl Pavel Fischer velvyslancem ve Francii. Psal se rok 2008 a Česká republika se připravovala na své první předsednictví EU. Tehdy jsme stejně jako dnes přebírali od Francie,“ připomněla Bobošíková čas, kdy se tehdejší premiér Mirek Topolánek sešel s tehdejším francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a u setkání byl přítomen také Pavel Fischer coby tehdejší velvyslanec ČR ve Francii.


„A tehdy došlo k obrovskému poškození české diplomacie,“ pokračovala Bobošíková s tím, že obsah důvěrného jednání byl podrobně sepsán. 

Záznam rozhovoru měl tehdy pořídit sám velvyslanec Pavel Fischer, který ho ale nezaslal do Prahy zašifrovaně, jak měl, ale jako otevřenou depeši, což na dlouhou dobu narušilo důvěru Francie v Českou republiku. 

„Text unikl jak do českých, tak do francouzských médií. A v diplomatickém sboru se hovořilo o naprostém selhání. Diplomaté byli doslova konsternováni, že česká diplomacie provádí zápisy o jednání mezi státníky tak, že se mohou dostat do médií. Pavel Fischer nejprve autenticitu textu popíral, nicméně premiér Topolánek řekl, že text je pravý a česká ambasáda v Paříži získala cejch místa, se kterým se nebude nikdo chtít bavit,“ pravila Jana Bobošíková s tím, že pro začínající české předsednictví EU to byl obrovský problém.

Francouzskému prezidentovi se omlouval tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. A Národní bezpečnostní úřad dal ministerstvu zahraničí pokutu, kterou zdůvodnil tak, že příslušný dokument z rozhovoru českého premiéra a francouzského prezidenta nebyl zařazen do kategorie „vyhrazené“. Fischer ale tehdy v pozici velvyslance zůstal.

Také jsme psali:

Bobošíková připomněla, jak Fischer mluvil v souvislosti s kauzou Vrbětice o prezidentu Zemanovi jako o „blbém nebo navedeném“ a kroutil hlavou nad tím, že došlo ke skartaci tajné zprávy o vrbětické kauze určené prezidentovi.

„Tak co myslíte, je senátor Fischer kvalifikovaný k tomu, aby se stal vrchním velitelem ozbrojených sil? A hlavou státu?“ zeptala se Bobošíková nakonec.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)

43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%