Svátek má: Laura

Politika

Velikost textu:

Cenzura v zájmu vyššího dobra je nástupem totality

Cenzura v zájmu vyššího dobra je nástupem totality

Bývalý šéf Národní galerie a profesor Milan Knížák varoval před plíživým nebezpečím cenzury, v němž spatřuje nástup totality. A zvláště varoval před nebezpečnými tendencemi zavádět cenzuru v zájmu vyššího dobra.

Milan Knížák
12. prosince 2022 - 10:30

Milan Knížák v rozhovoru pro Rádio Universum řekl, že z české společnosti vymírá nejen to negativní, co představovala totalita, ale i to pozitivní, a sice silní lidé nezávislí na režimu, které vypěstovala. Varoval před plíživým nebezpečím cenzury, v němž spatřuje nástup totality. Jako „zrůdnost“ odsoudil trend bourání soch a tendence zavádět cenzuru v zájmu vyššího dobra. 

„Myslím, že tady je začátek totality... dělání dobra, zachraňování někoho dalšího. Zachraňme sami sebe, pokusme se dát našemu vlastnímu životu smysl. Lidé, kteří záměrně dělají dobro, jsou strašně nebezpeční. Lidé, kteří rozhodují za ostatní, jsou strašně nebezpeční. My máme povinnost pěstovat si svůj morální kodex celý život, do poslední vteřiny, neboť nikdy není definitivní a pořád se může zpřesňovat nebo formovat,“ řekl Knížák.

„Když budeme tady v Praze demonstrovat proti kácení pralesů v Jižní Americe, tak zmůžeme málo. Ale když se budeme starat o svou rodinu, svou zahrádku, své nejbližší a o bezprostřední okolí, které můžeme ovlivnit, tak to má smysl,“ uvedl jako příklad bývalý šéf Národní galerie.

Na druhé straně  říká, že totalita měla dobrou vlastnost v tom, že vychovávala silné protivníky, a s tou generací vymřou také ti silní. 

„Doba za bolševismu byla hodně kontrastní, takže vedle služebníků režimu rostli i, bych řekl, nezávislí na režimu, a museli být dost silní, jinak by to v té době nevydrželi. A tato společenská otužilost, kterou s sebou tito lidé nesou dál, taky vymírá. Takže vymírá nejenom to negativní, vymírá i to pozitivní,“ pokračoval Knížák.

Moderní doba vyvinula nový otrokářský systém, kterému se říká „granty“. To je strašně nebezpečné, protože stát si usmyslel, že bude podporovat umění, což je to nejhorší, co mohl udělat. 


„Poněvadž jakmile máte nějaký vztah, berete od něj peníze, cítíte se mu zavázán, dává vám peníze, tak tato společnost stupňuje nároky na věrnost, a počítá s tím, že je nezneužijete. Pokud někdo něco chce dát, měl by to dávat nezávisle tak, že to můžete využít na cokoliv,“ řekl Knížák s tím, že grant je podle jeho názoru v podstatě „držhubné“.

Profesor Knížák je také přesvědčen, že kulturu takto vést v naší zemi nepotřebujeme. 

„Musí být v Praze 250, nebo kolik je divadel? To je strašné číslo. Pokud je to potřeba, tak tito lidé ať to dělají bez peněz. Ať to dělají proto, že to dělat chtějí. Jakmile začnete brát nějakou podporu, začnete cíleně svou práci někam směřovat, tak to je velmi špatně. Jsou věci, které by měly být zachovány v člověku samotném, a neměly by být státem nebo společností regulovány. Myslím, že regulace umění je to nejhorší, co může být,“ pokračoval Knížák. 

Jako umělec se vyslovil k uměleckým školám, které by podle jeho názoru měly být zrušeny. 

„Já si myslím, že kdyby zrušili umělecké školy, což už jsem mnohokrát navrhoval, tak by to bylo pro umění jenom dobře. Ve výtvarném umění je tolik technik a technologií, že to žádná škola nemůže učit. Je to strašně široké. Je třeba najít nějaký systém, kde se to lidi naučí, nebo naučí se něco, z čeho dosáhnou určité znalostní pozice, ze které budou moct vykročit na jakoukoli stranu,“ řekl profesor Knížák s tím, že u nás máme bohužel špatný školský systém. 

Také jsme psali:

Jeho kritice neušlo ani vysílání České televize a její financování. Podle jeho názoru by Česká televize neměla vysílat stejné seriály jako Nova, Prima a další, ale to, čeho se společnosti nedostává, i za cenu toho, že ztratí sledovanost. Celé je to podle něj špatně. 

„Společnost má řešit jenom zásadní problémy, v tom smyslu, že stát se nebude do ničeho plést, s výjimkou těch absolutně nejnutnějších případů, kdy to jinak nejde,“ řekl dále Knížák.

Závěrem rozhovoru přišlo na přetřes bourání významných soch, což k nám podle něj přichází ze Západu. Bourání soch považuje za absurdní a myslí si, že je to opravdu velká zrůdnost. Podle Knížáka je to komplexní problém, kde jedno prorůstá do druhého. A tato situace s sebou nese takovéto zrůdnosti, které je těžko vysvětlit a podle něj ani vysvětlení nemají. Jsou podle něj hlasem davu, který se vždycky nechá strhnout a vždycky se mýlí.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%