Svátek má: Leona

Politika

Velikost textu:

Bouchne to v prvním kvartálu příštího roku, varuje Špicar

Bouchne to v prvním kvartálu příštího roku, varuje Špicar

Bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v České televizi prohlásil, že naše firmy čekají obtížné časy, ale zvládnou je. Radek Špicar však nesouhlasí a přišlo velmi závažné varování. 

Radek Špicar
8. listopadu 2022 - 09:01

Jiří Rusnok prohlásil, že naše firmy čekají obtížné časy, ale zároveň si myslí, že to firmy zvládnou.

„Oni vědí, že je třeba hodně brečet, aby něco přišlo. Ony se to v covidu velmi naučily,“ poznamenal ke stížnostem českých firem Rusnok. 

Jenže viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar nabídl zcela jiný pohled na situaci českých firem. Varoval, že v české ekonomice tiká bomba, která všechno odpálí po 1. lednu 2023. Pokud vláda Petra Fialy nezakročí. Špicar si zároveň myslí, že naše firmy čekají opravdu velmi zlé časy. 

„My jsme byli v jednu chvíli osočeni některými politiky, že se některé firmy, speciálně ty velké, nechovaly příliš zodpovědně a spekulovaly se spotovými cenami energií. Některé firmy to opravdu dělaly. Ale my jsme chtěli vědět, jaká jsou fakta a čísla, protože když vystupujeme ve veřejném prostoru, tak to naše vyjadřování bereme velmi vážně. Tak jsme udělali rozsáhlý průzkum u naší členské základny a ukázalo se, že většina firem má zafixované ceny energií do konce roku. Ale hlavní problém je, že pouze 20 procent má zafixovány ceny i na rok 2023," řekl Radek Špicar.

Špicar je také toho názoru, že energetické požadavky některých firem jsou natolik velké, že dodavatelé nejsou ochotni takovéto dodávky dlouhodobě zajistit a nebo je to za tak vysoké ceny, že firmy pak nejsou schopny promítnout ceny energií do cen svého zboží nebo služeb.


„Ta bomba zatím tiká. Pro dvě třetiny firem je to zatím snesitelné, protože ještě mají zafixované ceny, ale pokud by se něco nestalo, tak to bouchne v prvním kvartálu příštího roku. To už pro firmy bude nezvladatelné,“ varoval Špicar.

Vláda Petra Fialy (ODS) dělá podle Špicara pro české firmy pořád málo, ale už je to alespoň víc, než třeba před třemi měsíci. Naštěstí se prý podařilo prodloužit poskytování pomoci v rámci tzv. krizového rámce. 

„Teď ale bude na jednotlivých členských státech, jak si takovýto rámec naplní,“ prohlásil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Dále Špicar zdůraznil, že firmy volaly po přijetí některých řešení už od května tohoto roku a žádaly, aby vláda pomohla firmám plošně, protože pomoc opravdu budou potřebovat skoro všechny firmy a plošná pomoc bude nejrychlejší a nejúčinnější.

Pokud pomoc nepřijde, velké firmy to možná i přežijí, ale nebudou mít dost peněz na investice a na další rozvoj. I to bude problém. Jen to možná není vidět na první pohled, protože majitelé firem nechodí demonstrovat na Václavské náměstí v Praze. Podle Špicara na to nemají čas a starají se o to, aby jejich firmy přežily, aby udrželi pracovní místa pro své zaměstnance. 

Také jsme psali:

„My teď máme na řešení necelé dva měsíce a my se snažíme té vládě říct, že musí jednat rychle a čím rychleji jednat bude, tím levněji jí to nakonec vyjde," upozornil Špicar. 

Upozornil také, že průmyslové firmy budou muset propustit své zkušené zaměstnance, které v první vlně ještě český pracovní trh pojme, např. v sektoru služeb, ale vzhledem k tomu, že Česko je nejprůmyslovější zemí EU, už bude zaděláno na problém. V EU teď firmy naráží na to, že Německo je až příliš závislé na zemním plynu a němečtí politici se dlouho bránili snahám zasáhnout na energetickém trhu.

Současně je podle Špicara třeba zastropovat ceny plynu tak, aby nedosahovaly raketových výšin, ale na straně druhé to nesmí být tak nízká cena, aby tankery se zkapalněným plynem nezamířily raději do Asie. Navíc je podle něj třeba chystat i nějaké národní řešení, pokud se EU neshodne na nějaké jednotné podobě pomoci. Zvláště pokud Německo napumpuje do ekonomiky 200 miliard eur, v přepočtu 5 bilionů korun, česká vláda, ani jiné vlády tomu nebudou moci konkurovat.

Také jsme psali:

Velkou výhodu prý už dnes mají např. Španělsko a Portugalsko, které prakticky leží na tzv. energetickém ostrově a dnes mají plyn až čtyřikrát levněji než české firmy a takovéto výhodě se podle Špicara konkuruje velmi těžko.

A pokud by měl vládě navrhnout, jak získat peníze do státního rozpočtu, radil by jí vrátit se k superhrubé mzdě, kterou společnými silami zrušila ODS, ANO a SPD. A pokud vláda superhrubou mzdu nevrátí, jedcná se podle Špicara o hloupou hospodářskou politiku.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: youtube)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%