Svátek má: Emanuel

Politika

Velikost textu:

Babiš akční, Babiš férový. Je libo prezident? Může být

Babiš akční, Babiš férový. Je libo prezident? Může být

„Ano, rozhodl jsem se kandidovat na prezidenta České republiky. Dnešní dopolední předsednictvo hnutí mou kandidaturu podpořilo." S těmito slovy ohlásil Babiš svou kandidaturu na prezidenta ČR.

Andrej Babiš
1. listopadu 2022 - 13:02

Předsednictvo hnutí ANO včera podpořilo kandidaturu bývalého premiéra a předsedy opozičního hnutí Andreje Babiše na prezidenta republiky. Záměr oznámil v neděli a den poté vystoupil na tiskové konferenci. Babiš se chce pokusit stát prezidentem, protože vláda podle něho málo pomáhá lidem. Podle Babiše také hrozí, že příští hlava státu jinak půjde na ruku kabinetu.

„Vím, že nejdu do prezidentských voleb jako favorit. Vím, že budu čelit přesilovce tří kandidátů pětikoalice. Vím, že moji oponenti použijí cokoliv, aby mě očernili," zmínil Babiš a uvedl také to, že ví, že bude čelit mediální štvanici.

„Vím, že to bude velká výzva, ale těm jsem se v životě nikdy nevyhýbal," sdělil Babiš, jenž podle svých slov přemýšlel, zda počkat až na souboj o Strakovu akademii, nebo kandidovat na Hrad.

„To, co se v dnešní době děje, to, jak česká vláda velmi málo pomáhá lidem v naší zemi, rozhodlo, že se musím pokusit stát se prezidentem," sdělil. 


Babiš dále prohlásil, ať lidé nevěří tomu, že prezident nic nezmůže, že je to jen role reprezentativní. Protože není. Podle Babiše měl každý z minulých tří prezidentů velký vliv, protože kdyby tomu tak nebylo, strany by se sotva snažily, aby zrovna jejich kandidát uspěl.

„Šance na předčasné volby je malá. Je jasné, že vládní většina bude držet spolu navzdory skandálům," poznamenal také Babiš. 

Babiš dále dodal, že hrozí, že příští prezident půjde na ruku vládě, a to by nebylo dobře. Podle Babiše má být pro všechny občany. 

„Žijeme v nelehké době. Náš starý známý svět jako by byl dávno minulostí," poukázal Babiš na inflaci, válku v Evropě. Babiš také zmínil, že je pro něj někdy těžké ukočírovat emoce, když proti němu oponenti používají podpásovky nebo nehrají fér. Dále si Babiš myslí, že v dnešních těžkých dobách je důležitější, co máme jako národ společné, co jsme vše překonali, co jsme vše dokázali.

Také jsme psali:

„České republice mohu nabídnout zkušenosti, ale i své kontakty. Mohu nabídnout své schopnosti vyjednavače i krizového manažera. I v zahraničí jsem naši zemi důstojně reprezentoval," podotkl Babiš a pokračoval:

„Budu dál nezávislý na penězích a vlivu nejrůznějších skupin. Kdyby si mě lidé zvolili prezidentem, byla by pro mě na prvním místě demokratická Česká republika. Vystupoval. bych jako autorita, osekával bych hrany. Tlačil bych na každou vládu, aby se starala o občany a aby je pomáhala. Nechci být prezidentem médií a sociálních sítí, chci být hlasem všech normálních lidí. Svůj čas bych trávil převážně mezi občany," prohlásil dále Babiš.

Babiš dále řekl, že by všude propagoval naši krásnou zemi, byl by aktivní ve světě i v EU a chtěl by, aby byl všude slyšet český hlas.

Nekandiduji proti někomu, ale kandiduji proto, abych sloužil našim občanům. Do prezidentské volby jdu s jasnou představou výkonu mandátu, s cílem být akční, férový, tvrdě pracující prezident," zakončil Babiš s tím, že bude vést pozitivní kampaň a že vše záleží na občanech a jejich volbě.

Babišova kandidatura vyvolala aplaus i odpor

„Andrej Babiš má malou šanci stát se prezidentem, má ale dobrou šanci stát se opět premiérem po příštích volbách do Sněmovny. Svou kandidaturou na prezidenta nejvíce poškodil šance Josefa Středuly; otázkou je, kdo se pak dostane s ním do druhého kola. Rozhodnou debaty, jestli nemastný-neslaný, leč normální generál, anebo nahuckaná progresivní fanatička,“ myslí si např. Roman Joch, ředitel Občanského institutu.

To, že kandidatura Babiše pořádně zamíchá kartami, zas míní bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která prohlásila: 

„Jsem ráda, že pan Babiš kandiduje. Konečně se objeví silná osobnost, která tu zamíchá se zdánlivě již rozdanými kartami. Úskalí ho nepochybně čekají obrovská. To on ovšem jistě ví. Dva měsíce zde opět pojede proti němu inovovaná a nenávistná kampaň Antibabiš v našich veřejnoprávních médiích, které bude muset čelit. I na to musí být připraven. Pokud zachová klid, nebude hledět na pochybné průzkumy veřejného mínění a nenechá se vyprovokovat, má velké šance na zvolení.“

Také jsme psali:

Z řad vládní ODS už však takové nadšení nezaznělo. „Kandidatura pana (soudruha) Babiše je ukázkou, kam až sahá touha po moci a hlavně po imunitě v jeho trestních věcech. Věřím, že lidi mu to neumožní a nedají mu hlas,“ věří Přemysl Sobotka, bývalý předseda Senátu ČR za ODS. A nad kandidaturou Andreje Babiše se zamyslel i právník a bývalý poslanec Zdeněk Koudelka. A ve své úvaze zhodnotil i odlišný přístup jednotlivých parlamentních stran.

„ANO je jedinou parlamentní stranou, která kandidaturou svého předsedy Andreje Babiše uznala významnost prezidentské funkce a její důležitost pro praktickou politiku. Strany vládní koalice takového činu schopné nebyly. ODS není ochotna vyslat do boje svého předsedu Petra Fialu, protože se bojí prohry. Jednou z hlavních funkcí politických stran je vybírat ze svého středu kandidáty do funkcí. ANO vyslalo do voleb své áčko a odmítlo hledat nějaké béčko. Prezidentský úřad u nás si žádná politická béčka, natož céčka nezaslouží. Voliči vysokou účastí prokazují, že považují prezidentské volby za hlavní volby. V roce 2018 byla účast ve druhém kole prezidentských voleb téměř 67 %, v poslaneckých volbách byla v roce 2021 účast asi 65 % a v září 2022 přišlo k druhému kolu senátních voleb pouhých 19 %. Andrej Babiš má ve druhém kole významnou šanci získat hlasy všech protivládně naladěných voličů, a to i přesto, že jej mnozí nemusí a odsuzují naprosto nesprávný postup jeho vlády v době covidu. Na druhé straně vláda svou kritikou odpůrců jako švábů a agentů v podstatě značnou část lidí uráží. Tito vládou ponížení voliči, nemají důvod volit vládou preferovaného kandidáta. Významné pro značnou část voličů bude i to, koho doporučí volit dosavadní prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman,“ prohlásil Koudelka.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: fb)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%