Svátek má: Laura

Byznys

Velikost textu:

Začíná jednání centrálních bankéřů v Jackson Hole

Začíná jednání centrálních bankéřů v Jackson Hole

Hlavní událostí dne, týdne a pravděpodobně i měsíce je jednání centrálních bankéřů v Jackson Hole.

Ilustrační foto
27. srpna 2021 - 09:30

Očekávání finančních trhů jsou smíšená, nicméně podle nás převládne opatrný tón šéfa amerického Fedu. I přesto lze předpokládat zvýšenou volatilitu na trzích. Horší data z ekonomiky a šíření koronaviru pozdrží oznámení konce nákupů aktiv americkou centrální bankou minimálně do regulérního zasedání na konci září, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Táborský, analytik Komerční banky,

Trhy přešlapují na místě před vystoupením šéfa Fedu

Dnes začíná jednání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Původně silná očekávání se v průběhu posledních týdnů rozmělnila na různorodé pohledy a nejistotu. Aktuální růst výnosů státních dluhopisů napovídá, že rostou spekulace na oznámení konce nákupů aktiv americkou centrální bankou. To by naznačovalo i mírné zhoršení sentimentu na akciových trzích. Na druhou stranu slábnoucí americký dolar mluví o opaku. Nezávisle na výsledku vystoupení šéfa Fedu lze očekávat zvýšenou volatilitu na finančních trzích. To by mělo přijít hned na začátku konference, a tedy i vstoupit do závěrečného obchodování tohoto týdne. Poslední data z ekonomiky a šíření delta varianty koronaviru však podle nás přikloní Fed k rozhodnutí ještě s oznámením počkat minimálně do zářijového jednání.ČNB opět zvyšuje proticyklickou kapitálovou rezervu

Ještě před samotným začátkem dlouho očekávaného jednání centrálních bankéřů v Jackson Hole vystoupil James Bullard z Fedu. Podle jeho slov nastal čas se bavit o podmínkách, načasování a tempu vystupování ze současného programu nákupu aktiv centrální banky. Zároveň dodal, že tato diskuze by se již neměla odkládat. Přidal se tak ke své kolegyni z Kansasu, která v obdobném duchu vystoupila v rozhovoru pro Bloomberg. Prohlášení centrálních bankéřů jsou zvláště sledovaná díky zítřejšímu začátku konference v Jackson Hole.

Česká národní banka rozhodla o dalším zvýšení proticyklické kapitálové rezervy pro domácí bankovní sektor. Od října příštího roku tak bude na úrovni 1,50 %. V tiskové zprávě centrální banka uvedla, že tak reaguje na historicky rekordní objem úvěrů na bydlení a vývoj na trhu nemovitostí. Zároveň deklarovala, že je připravena sazbu dále zvyšovat v závislosti na dalším vývoji. Jedná se tak již o druhé zvýšení sazby v tomto roce, kterým se centrální banka snaží snížit úvěrovou schopnost komerčních bank a posílit jejich kapitálovou vybavenost.

Předstihové ukazatele z eurozóny zklamaly. Německá spotřebitelská důvěra poklesla více, než se očekávalo. A slabší výsledek ukázala i podnikatelská důvěra ve Francii. Nicméně finanční trhy to nikterak nevyrušilo z vyčkávání na zítřejší začátek konference centrálních bankéřů. Eurodolar i nadále stagnuje kolem úrovně 1,176 USD/EUR a klid panuje i ve středoevropském regionu. Naopak spekulace či nervozita je patrná na globálních trzích státních dluhopisů. Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů se po měsících poklesu vydaly k růstu a za poslední tři dny vzrostly zhruba o deset bazických bodů. Podobný vývoj je vidět i na německých konkurentech. Trhy si tak postupně připravují půdu pro možné oznámení konce nákupů dluhopisů americkou centrální bankou.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1015
ERSTE GROUP BANK A
715.8
KOFOLA CS
244
KOMERČNÍ BANKA
661.5
MONETA MONEY BANK
78.7
PHILIP MORRIS ČR A
16820
PHOTON ENERGY
68.7
PILULKA LÉKÁRNY
455
VIG
585
GEN DIGITAL
376