Svátek má: Tamara

Byznys

Velikost textu:

Tuzemský maloobchod sráží nedostupnost aut

Tuzemský maloobchod sráží nedostupnost aut

Americký trh práce se vrací k rychlejšímu tempu návratu na předcovidové úrovně. Přechozí problémy s náborem nových zaměstnanců by měly již být minulostí. Na druhou stranu tuzemské maloobchodní tržby sráží nedostupnost nových aut.

Ilustrační foto
8. října 2021 - 09:30

Nálada na finančních trzích se po předchozích dnech vyšší volatility zlepšila. Nicméně eurodolar zůstává níže, a i region čeká na silnější impuls, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Táborský, analytik Komerční banky.

Tuzemský maloobchod sráží nedostupnost aut

Tvorba pracovních míst je v USA na rekordních úrovních, nicméně stále častěji zůstávají bez obsazení. Důvodů může být mnoho. Nejčastěji je zmiňován pomalý nabírací proces z důvodu covidu a bezpečnostních opatření. Zároveň se stále častěji ukazuje jako problematická podmínka vakcinace pro nástup u některých profesí a zaměstnavatelů. Navíc zvýšení podpora v nezaměstnanosti mohla některé lidi přesvědčit zůstat ještě nějakou dobu doma a počkat si na lepší nabídku práce. Tato výhoda však již skončila před několika měsíci a obrat v poslední vlně pandemie by měl ukázat návrat lidí do práce. Pro září očekáváme nárůst o 470 tis., což je jen mírně pod odhady trhu a znamenalo by dvojnásobné tempo oproti srpnu. Míra nezaměstnanosti by měla poklesnout o jednu desetinu na 5,1 % a růst mezd si podle nás udrží silný růst 0,5 % m/m.

Tuzemské tržby maloobchodníků od dubna vykazují slušné meziměsíční nárůsty, ovšem s výjimkou prodeje aut. Jejich dostupnost je totiž snížena. A podobný příběh pravděpodobně uvidíme na údajích za srpen. Registrace prodejů automobilů v srpnu meziměsíčně klesly téměř o 10 % (SA). Naopak spotřebitelská důvěra po mírném červencovém zakolísání opět vzrostla. Zatímco v případě maloobchodních tržeb bez zahrnutí motoristického segmentu odhadujeme slušný růst o 1,5 %, u prodejů aut čekáme naopak výrazný pokles o 3,0 % m/m. V meziročním srovnání by to znamenalo expanzi 8,2 % bez a 6,0 % se zahrnutím prodeje aut. Efekt postcovidové euforie a nárůstu z velmi nízké srovnávací základny je nicméně asi za námi a prostor pro expanzi v dalších měsících se snížil.Koruna stagnuje na úrovni 25,40 za euro

Tuzemský průmysl v srpnu výrazně klesl pod všechny odhady zejména kvůli propadu produkce automobilů. Ruku v ruce s tím se zhoršila i bilance zahraničního obchodu. Stavební produkce nepatrně rostla. V souhrnu byla zveřejněná data horší, než se čekalo, a ačkoliv z letních měsíců není dobré dělat silné závěry, problémy se subdodávkami průmysl zjevně silně tíží i nadále. Více na https://bit.ly/3aiXDmq.

Na globální úrovni finanční trhy nepotěšilo včerejší zveřejnění německé průmyslové produkce, která vykázala meziměsíční propad o 4 %. Pozitivní náladu z odvráceného federálního „shutdownu“ v USA to však nenarušilo. Navíc v průběhu dne trhy potěšila zpráva z ECB o průběhu prací na novém programu nákupu státních dluhopisů po konci současného pandemického programu. Evropské akciové trhy uzavřely se ziskem necelých dvou procent a podobném duchu obchodovaly i americké trhy. Eurodolar stagnoval na úrovni 1,155 USD/CZK. Region tak zůstal téměř beze změny.

Polským zlotým nezahýbala ani holubičí vyjádření guvernéra centrální banky po středečním překvapivém zvýšení úrokových sazeb. Na korunu pro změnu nezavážilo oznámení největší automobilky a zaměstnavatele v České republice Škody Auto o omezení výroby ve zbytku roku z důvodu nedostatků čipů.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
594
ČEZ
1038
ERSTE GROUP BANK A
734.7
KOFOLA CS
245
KOMERČNÍ BANKA
676
MONETA MONEY BANK
79.5
PHILIP MORRIS ČR A
16800
PHOTON ENERGY
69
PILULKA LÉKÁRNY
450
VIG
574
GEN DIGITAL
384