Svátek má: Blažej

Byznys

Velikost textu:

Ruský sankční bumerang: Krach bank tvrdě zasáhl německé střadatele

Ruský sankční bumerang: Krach bank tvrdě zasáhl německé střadatele

Sankce proti Rusku a rozsáhlé vyloučení země z mezinárodních platebních transakcí si vybírají svou daň i v bankovním sektoru – a poprvé to postihlo i tisíce zákazníků německých bank.

Ilustrační foto
15. května 2022 - 06:20

Amsterdam Trade Bank, známá také v Německu jako FIBR Bank, musela  podat návrh na insolvenci . Je přímým důsledkem úzkých obchodních vztahů s ruskými zákazníky nebo partnery, kteří záviseli na podnikání v Rusku.

Poté, co se vídeňské Sberbank Europe AG, jako 100% dceřiné společnosti Sberbank Russia,  podařilo  v březnu právě vyhnout insolvenci (která ji však neuchránila před její  současnou likvidací  ), protože příliš mnoho zákazníků si vybralo své vklady kvůli ruských sankcí, FIBR Bank nyní trpí tímto osudem.Postiženo 6000 německých zákazníků

Hlavním důvodem krachu je situace mateřské společnosti FIBR Alfa Bank, kterou vlastní ruský oligarcha Michail Fridman a která byla existenčně otřesena především americkými a britskými sankcemi  . Bankrot se týká 23 000 zákazníků, z toho 6 000 z Německa.

Pojištění vkladů platí pouze v omezeném rozsahu

Evropské pojištění vkladů, tzv.  holandský záruční systém, se nově vztahuje i na postižené osoby z Německa; částky zaplacené nebo investované jsou však chráněny pouze do výše 100 000 eur - nikoli na účet, ale jako  jednorázová maximální částka  na zákazníka.

Celková chráněná částka se pohybuje kolem 700 milionů eur; výše německých ztrát – i když o tom nebyly poskytnuty žádné informace – bude pravděpodobně výrazně vyšší. Němečtí občané tedy také trpěli na této „frontě“ v novém konfliktu mezi Východem a Západem – a nebudou to poslední. Apoiktické prohlášení Roberta Habecka ohledně ruských sankcí  –  „Samozřejmě si ublížíme. To je naprosto jasné“  – ukazuje se jako cynické proroctví.

(rp,prvnizpravy.cz, jouwatch,foto:srch)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
589
ČEZ
911.5
ERSTE GROUP BANK A
836
KOFOLA CS
253
KOMERČNÍ BANKA
747.5
MONETA MONEY BANK
81.3
PHILIP MORRIS ČR A
16880
PHOTON ENERGY
67
PILULKA LÉKÁRNY
750
VIG
597
GEN DIGITAL
506