Svátek má: Dita

Byznys

Velikost textu:

Roček: Kterak se západníci připravili o kšeft

Roček: Kterak se západníci připravili o kšeft

V ruském tisku bylo 22.dubna 2022 zvěstováno, že tamní Ministerstvo průmyslu a obchodu vzhledem k podivným západním sankcím je nuceno vykašlat se na nějaká autorská práva zápaďáckých výrobců.

František Roček, publicista
23. dubna 2022 - 07:20

Ministerstvo připravilo seznam zboží, které lze do Ruské federace dovážet bez souhlasu držitele autorských práv.

Seznam zboží, které lze do Ruska dovážet pomocí mechanismu takzvaného paralelního dovozu, vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu Ruské federace, a zvěstovala to jako první agentura Interfax, upozorňuje František Roček.


Paralelní dovoz znamená povolení dovážet zboží bez povolení držitele autorských práv, jehož zboží je prodáváno i v jiných zemích.

Od Bently po Play Station

Seznam uvádí řadu automobilových značek a materiálů a souvisejících produktů. Jedná se zejména o komponenty pro vehikly typu Tesla, Land Rover, Rover, Peterbilt, Jeep, Jaguar, Chrysler, Bently, Cadilac, Chevrolet, Dodge, Hummer a další. Plánuje se také umožnění  paralelního dovozu některých značek jako Michelin, Goodyear, Continental a Bridgestone. Tím se zabrání nedostatku náhradních dílů a příslušenství.

Seznam též zahrnuje smartphony a zařízení firem Apple, Asus, HP, Panasonic, Samsung, Nokia a další značky, domácí spotřebiče, herní konzole X-Box, Play Station, Nintendo.

Je též povoleno dovážet zařízení pro různá průmyslová odvětví do Ruska bez povolení držitele autorských práv, včetně elektroenergetiky, výrobků pro zemědělství, těžbu apod.

To znamená nejen nákup zařízení v třetích zemích, ale i tichý dovoz toho, čemu někteří říkají padělky či neautorizované kopie. I z našich obchodů víme jakými mistry ve výrobě padělků jsou asijští výrobci.


Toto opatření proti sankcím bylo očekáváno: Již dříve bylo oznámeno, že ruská vláda chce povolit "šedý dovoz" zboží bez souhlasu výrobce, aby zasadila ránu sankcím. Tím se i zlevní dovoz řady západních produktů. Západní firmy tím přijdou o to, čemu se říká kšeft.Levné a levnější

Princip levnějšího dovozu tzv. značkového zboží popsal ekonom Denis Raksha v ruském tisku takto:  

Západní výrobci lobbují za zákaz paralelních dovozů. Proto ani v Rusku na trhu nebyly  prakticky žádné paralelní dovozy. Výrobci velmi přísně kontrolují množstevní kvóty svého zboží pro každou zemi a velmi přísně kontrolují prodejní ceny. Proto v některých zemích můžete koupit stejné zboží levněji, ale do Ruska se muselo dovážet dražší zboží od výrobce  nebo od oficiální dovozní společnosti. Ale ze třetí země od nějakého zprostředkovatele je zpravidla levnější než výrobce.

Protože nyní mnoho výrobců opustilo prostor Matičky Rusi, ruský paralelní dovoz výrobcům nemůže vadit, protože své zboží již v Rusku neprodávají, a je dováženo z jiných zemí. Vzhledem k tomu nejsou porušována práva nikoho.

Nelze pochybovat ani o tom, že vzroste i dovoz pašovaného zboží – padělků vyrobených v Asii. Celníci v této době nebudou puritánští, protože důležité bude, aby v Rusku byl dostatek zboží podléhajícího nějakým způsobem sankcím. Původ zboží v takové situaci nebude patřit mezi důležité otázky.Padělků bude dostatek

Ačkoliv asijští výrobci padělků budou dostatečně vytíženi zakázkami pro Rusko, nemusí se čeští zákazníci bát, že by (především vietnamští obchodníci) měli u nás padělků nedostatek.

Určité problémy jsou s dodávkami pašovaných cigaret do ČR kvůli situaci v Bělorusko a Ukrajině, ale lacinější cigarety budou zajištěny balkánskou cestou. Jistě vzroste i kapacita  nelegální výroby cigaret na území EU.

Další typy podpory

Pokud se vrátíme k Rusku, byly přijaty různé typy podpor podnikání. Např. společně s oznámením tzv. paralelního dovozu zboží se objevila i informace, že ruská vláda rozšíří podporu pro podniky pracující s veřejnými zakázkami.

Společnosti účastnící se veřejných zakázek budou moci v roce 2022 získat až 90 % ceny zakázky jako zálohu. Dříve byla výše zálohy na státní zakázky asi 30% ceny stanovené ve smlouvě. Očekává se, že toto opatření umožní podnikatelům upustit od zprostředkujících úvěrů a zbytečně neodvádět své vlastní prostředky z oběhu.

(rp, regionalninovinky.cz & prvnizpravy.cz,foto:arch.)

43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
39%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
47%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1002
ERSTE GROUP BANK A
672.4
KOFOLA CS
243
KOMERČNÍ BANKA
675
MONETA MONEY BANK
81.8
PHILIP MORRIS ČR A
17480
PHOTON ENERGY
62
PILULKA LÉKÁRNY
630
VIG
566
GEN DIGITAL
374