Svátek má: Laura

Byznys

Velikost textu:

Průmysl brzdou evropské ekonomiky

Průmysl brzdou evropské ekonomiky

Průmyslová výroba v eurozóně v červnu pravděpodobně opět meziměsíčně klesla, i když pomalejším tempem nežli v květnu. Potíže se subdodávkami navíc přetrvávají i ve třetím čtvrtletí. Průmyslové ceny v USA pravděpodobně mírně zpomalily zrychlené meziměsíční tempo.

Ilustrační foto
12. srpna 2021 - 09:30

Průmysl eurozóny v útlumu

Od průmyslové produkce eurozóny za červen se po květnovém propadu původně čekalo malé zlepšení. Nicméně národní statistiky zejména v Německu opět zklamaly a ukázaly na další pokles výroby celé eurozóny i když pomalejším tempem. Počítáme tak s poklesem o 0,4 % oproti květnovému propadu o 1,0 %. Meziroční údaje jsou stále příliš silně ovlivněny loňskou srovnávací základnou. Slábnoucí výkon průmyslu je způsoben především nedostatkem výrobních komponent zejména polovodičů. Problémy navíc ve třetím čtvrtletí spíše oproti předchozímu narůstají nežli naopak. V dotazníkovém šetření uvedlo 38 % firem eurozóny problémy se subdodávkami. V sousedním Německu pak dokonce 71 %. Průmysl tak pravděpodobně bude ve třetím čtvrtletí brzdou evropské a potažmo i české ekonomiky, a to navzdory vysokým úrovním předstihových indikátorů.

Po včerejším zveřejnění inflace v USA doplní obrázek cenového vývoje v červenci i údaje od tamějších výrobců. I zde se čeká zpomalení tempa zvyšování cen, ovšem při meziročním nárůstu stále nad 7 %.

Středoevropský kalendář dnes opět zeje prázdnotou a finanční trh zde tak bude ve vleku globálního vývoje.Inflace v USA zpomalila

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v červenci vzrostly meziměsíčně o 0,6 %, což je oproti předchozím měsícům citelné zpomalení. V případě jádrové inflace, která neobsahuje ceny potravin a energií, bylo meziměsíční zdražení 0,3 %, což je ve srovnání s předchozím měsícem třetinové tempo. V případě meziročního srovnání setrvala inflace na 5,4 % stejně jako v červnu a v případě jádrové inflace zpomalila na 4,3 %. Výsledek byl prakticky v souladu s odhady analytiků. Dolar na zpomalení inflace reagoval mírným oslabením k 1,174 USD/EUR. Akciové trhy v USA i Evropě včera opět vzrostly, čemuž pomohlo i zpomalení inflace v USA. Na dnešní asijské obchodování naopak negativně dopadá zveřejnění pětiletého plánu Číny zahrnující větší regulaci ekonomiky.

Finanční trh v ČR včera opět mírně navyšoval spekulace na budoucí zvyšování úrokových sazeb ČNB. To koruně pomohlo k menšímu posílení na 25,38 CZK/EUR, uzavírá komentář Michal Brožka, analytik Komerční banky.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)
Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1015
ERSTE GROUP BANK A
715.8
KOFOLA CS
244
KOMERČNÍ BANKA
661.5
MONETA MONEY BANK
78.7
PHILIP MORRIS ČR A
16820
PHOTON ENERGY
68.7
PILULKA LÉKÁRNY
455
VIG
585
GEN DIGITAL
376